PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

W Szwecji konserwatyści obniżają podatki i znów wygrywają wybory

Od lat na szwedzkiej scenie politycznej konserwatyści pełnili rolę "chłopców do bicia". Zawsze powtarzali, że należy obniżyć podatki. Oskarżano ich o to, że planują ostre cięcia wydatków budżetowych, dlatego też wyborcy swoim zaufaniem zazwyczaj obdarowywali socjaldemokratów.

W 2006 r. konserwatystom udało się wygrać wybory i stworzyć rząd koalicyjny, na czele którego stanął energiczny Fredrik Reinfeldt. W ub. tygodniu konserwatyści ponownie odnieśli sukces w wyborach parlamentarnych. Reinfeldt zapowiedział, że tym razem nie będzie chciał tworzyć koalicji z socjaldemokratami.

Wygrana konserwatystów, jak wskazują analitycy, to sukces nadzwyczajnego eksperymentu ekonomicznego. Reinfeldt cztery lata temu zdecydował się na ostre cięcia podatków o kilka punktów procentowych, by w ten sposób zachęcić do pracy Szwedów, często korzystających z różnych zasiłków. Przeciwni tej polityce byli socjaldemokraci, wiodące media i różni eksperci. Komisja Europejska przestrzegała, że to się musi źle skończyć. Tymczasem posunięcie rządu Reinfeldta sprawiło, że w ciągu kilku lat Szwecja odnotowała wzrost gospodarczy i obecnie uważana jest za kraj z najszybciej rozwijającą się gospodarką w świecie zachodnim.

Kiedy Reinfeldt doszedł do władzy cztery lata temu, zawiązując koalicję z 3 innymi partiami, zapowiedział obniżenie podatków dla osób pracujących, ale nie tych, które korzystają z różnych zasiłków. Stąd, zaraz na początku, poparcie dla partii spadło aż o 20 proc. Reinfeldt nic sobie z tego nie robił, tylko usilnie powtarzał, trzeba ciąć podatki i podnosić progi podatkowe. Dzięki tym posunięciom ograniczono bezrobocie, które w sierpniu br. wynosiło 7,4 proc. a prognozowano, że będzie stanowiło co najmniej 10 proc. Gospodarka Szwecji w tym roku znalazła się na drugim miejscu w światowym rankingu konkurencyjności.

Premier Szwecji od wielu miesięcy powtarza to samo: polityka obniżania podatków sprawdza się nawet podczas recesji i przy odrobinie szczęścia można to łatwo udowodnić.

Komentarz PiotrSkarga.pl:

Tymczasem w dużo biedniejszej Polsce koalicja PO i PSL zamierza podatki podnosić...

Źródło: PiotrSkarga.pl

Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela