PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Zdewastowano krzyż Virtuti Militari na Westerplatte

Nieznani sprawcy zerwali prawie wszystkie litery i wieniec laurowy z krzyża Virtuti Militari, który upamiętniał bohaterskich żołnierzy z Westerplatte.

O poważnym uszkodzeniu krzyża dowiedzieliśmy się od naszego czytelnika, który przesłał nam zdjęcie ukazujące jego dewastację. Zarząd Dróg i Zieleni w Gdańsku, który opiekuje się terenem na Westerplatte o zniszczeniu dowiedział się wczoraj popołudniu.

- Zerwano niemal wszystkie litery i wieniec laurowy, uszkodzenia są poważne. Trudno powiedzieć kiedy to się stało. Zgłoszenie dostaliśmy od dyżurnego inżyniera miasta, dewastację zauważył też strażnik na Westerplatte. Niestety w tym miejscu nie ma monitoringu. Sprawą zajęła się już policja - wyjaśnia Ewa Ogińska- Woźniak z gdańskiego ZDiZ.

Krzyż Virtuti Militari znajduje się przed stojącym, betonowym krzyżem w okolicy zniszczonej we wrześniu 1939 roku Wartowni Nr 5 . Jeszcze w 1946 roku odsłonięto tam symboliczny cmentarzyk z nazwiskami poległych na Westerplatte polskich żołnierzy. Cmentarzyk zmieniał swój wygląd, komunistycznym władzom nie podobał się też stojący krzyż. W 1962 roku władze zdecydowały o jego usunięciu z cmentarzyka i umieszczeniu na jego miejscu czołgu T-34. Betonowy krzyż ponownie powrócił w 1981 roku.

- Trudno w tej chwili oszacować koszty zniszczeń, będziemy je znali w sobotę, na pewno są znaczne. Poza tym krzyż ma też wymiar symboliczny, przypomina o nadaniu odznaczenia Virtuti Militari obrońcom Westerplatte - przypomina Ewa Ogińska-Woźniak.

Cały teren Westerplatte od 2003 roku jest pomnikiem historii i jako taki jest wpisany do rejestru zabytków. Jak zapowiada ZDiZ, krzyż zostanie naprawiony jeszcze przed pierwszym września br. W przyszłości ma on trafić do powstającego Muzeum II Wojny Światowej.

Źródło: trojmiasto.pl

Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela