PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Socjalizm wciąż popularny

Niemal połowa młodych Amerykanów pozytywnie reaguje na słowo „socjalizm” – donosi dziennik „Rzeczpospolita”. Ankieterzy Instytutu Pew zapytali Amerykanów o ich skojarzenia z pojęciami „socjalizm” i „kapitalizm”. Okazało się, że dwie dekady po upadku Związku Radzieckiego ten drugi termin wywołuje pozytywną reakcję tylko u 52 procent pytanych, a „socjalizm” u 29 procent.

Wśród ludzi w wieku od 18 do 29 lat – zarówno „socjalizm” jak i „kapitalizm” wywołuje takie same, pozytywne skojarzenia u 43 procent pytanych. Poparcie dla „socjalizmu” spada jednak do 23 procent wśród ankietowanych w wieku od 50 do 64 lat – czytamy w „Rzeczpospolitej”. Joseph Schuman z portalu AOL News zauważył, że podobny stosunek do socjalizmu pokazywał przeprowadzony wcześniej sondaż Instytutu Gallupa.

Według „Rz” w przeciwieństwie do Amerykanów Francuzi „jeżą się” na myśl o kapitalizmie. Według sondażu instytutu Opinionway przeprowadzonego w kwietniu tego roku dla 71 procent ankietowanych termin „kapitalizm” ma negatywne konotacje, a 58 procent uważa, że „można wymyślić coś lepszego”. Tylko 7 procent jest jednak zdania, że lepszym systemem od kapitalizmu byłby socjalizm.

Według sondażu instytutu Emnid z marca tego roku aż 80 procent Niemców ze wschodu i 72 procent z zachodu może sobie wyobrazić życie w państwie socjalistycznym, pod warunkiem że to państwo zagwarantuje im „bezpieczeństwo, miejsce pracy i darmową opiekę zdrowotną”.

Źródło: „Rzeczpospolita”

www.piotrskarga.pl 13.05.2010


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela