PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Juan Carlos I zaciągnął karę ekskomuniki podpisując ustawę aborcyjną

Human Life International, największa organizacja pro-life na świecie potępiła podpisanie przez króla Juana Carlosa I nowej ustawy aborcyjnej. Według niej, monarcha hiszpański przez ten akt ściągnął na siebie ekskomunikę.

- Jesteśmy bardzo rozczarowani słysząc, że hiszpańska głowa państwa złożyła podpis pod tą straszną ustawą - powiedział msgr. Ignacio Barreiro, prezes włoskiego biura Human Life International. Dodał jednak, że nie jest to zaskoczenie, gdyż król Juan Carlos podpisał inne ustawy, które godzą w nauczane moralne i naukę Kościoła katolickiego.

Msgr. Barreiro zaznaczył, że żadne prawo nie może zmusić króla do podpisania złego prawa. - Juan Carlos mógł dokonać wyboru zgodnie ze swoim sumieniem. Żadne prawo pozytywne nie może pozbawić jakiegokolwiek obywatela, a tym bardziej króla, tej podstawowej wolności - podkreślił.

Włoski hierarcha przypomniał, że niektóre koronowane głowy państw nie podpisały praw, które były prawami niesprawiedliwymi. Podkreślił, że chociaż hiszpańskie prawo pozytywne mogło wymagać jego podpisu, to zarówno prawo naturalne, jak i boskie wymagało, aby odrzucił niemoralną ustawę, która spowoduje śmierć wielu niewinnych istot ludzkich.

Jak napisał msgr. Barreiro: "Zgodnie z kanonem 915 kodeksu kanonicznego Juan Carlos I ściągnął na siebie ekskomunikę, ponieważ jego działania bezpośrednio skutkują usankcjonowaniem ekspansji głęboko niemoralnej aborcji".

Ekskomunika jest automatyczną karą, przewidzianą w prawie kościelnym za zerwanie komunii z Kościołem, wskutek pewnych grzechów. Ekskomunika nie pozwala na przystępowanie do Komunii Św. Kanon 1398 skutkuje automatyczną ekskomuniką tego, kto nakłania, uczestniczy lub dopuszcza się zabicia dziecka poczętego.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela