PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

USA: 100 parafii tradycyjnych anglikanów chce pełnej jedności z Rzymem

100 parafii Kościoła Anglikańskiego w Ameryce chce pełnej jedności z Rzymem, korzystając z konstytucji apostolskiej "Anglicanorum coetibus" - poinformowała Izba Biskupów tej wspólnoty. Papieski dokument przewiduje możliwość utworzenia ordynariatów personalnych dla byłych anglikanów pragnących pełnej komunii z Kościołem katolickim.

W posiedzeniu Izby Biskupów wspólnoty anglikańskiej w USA, 3 marca w Orlando na Florydzie, wziął udział prymas Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej, abp John Hepworth oraz ks. Christopher Phillips z parafii katolickiej posługującej się liturgią anglikańską w San Antonio w Teksasie. Utworzona w 1991 r. Tradycyjna Wspólnota Anglikańska, utrzymuje, że na całym świecie należy do niej 400 tys. wiernych.

Wspólnota anglikańska w Ameryce jest trzecią grupą anglikańską, która pozytywnie odpowiedziała na konstytucję apostolską "Anglicanorum coetibus". Pierwszą była grupa 20 parafii Tradycyjnej Wspólnoty Anglikańskiej z Wielkiej Brytanii, która uczyniła to już w październiku ub. roku. Następną - australijska gałąź pozostającego dotychczas w jedności z Canterbury anglikańskiego ruchu Forward in Faith, który w lutym nakazał swej radzie zarządzającej podjęcie właściwych kroków, by 16 parafii tego nurtu wstąpiło do Kościoła katolickiego. Brytyjska gałąź tego ruchu, do której należy około 200 parafii ma podjąć decyzję nie wcześniej niż w lipcu.

Episkopat Anglii i Walii ustanowił komisję przygotowującą grupowe przyjęcie parafii anglikańskich. Współpracuje ona z Kongregacją Nauki Wiary i rozpatruje m.in. problem własności budynków kościelnych, możliwość wspólnego używania pomieszczeń sakralnych, a także ich wynajmowania na dłuższy okres.

Źródło: KAI


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela