PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Polscy biskupi: brońcie krzyża, bądźcie świadkami miłości

"Gdy ktokolwiek urąga Krzyżowi Chrystusowemu, trzeba powiedzieć jasno: dosyć! Historia świadczy, że każdy, kto - strojąc się w szaty obrońcy praw człowieka - walczył z krzyżem, ostatecznie okazywał się tyranem" - napisali biskupi polscy w Liście na Niedzielę Świętej Rodziny. W przesłaniu, które zostanie odczytane 27 grudnia w kościołach w całej Polsce apelują do małżonków, by byli świadkami miłości w rodzinach i w życiu społecznym. Młodych zachęcają do odkrycia pięknej i wymagającej miłości, która będzie mocnym fundamentem ich więzi.

W Liście na Niedzielę Świętej Rodziny biskupi przypominają hasło roku duszpasterskiego "Bądźmy świadkami miłości". Oznacza to także, że szanując prawa innych, należy domagać się poszanowania własnych praw. Jest wśród nich prawo do wyznawania własnej wiary jako jedno z najbardziej podstawowych praw, związanych z ludzką godnością. A ponieważ Chrystusa nie można wyznawać tylko w domu, ale trzeba także w życiu publicznym, a świat ma prawo widzieć uczniów Jezusa, którzy spotkali Go osobiście, chrześcijanie mają obowiązek dawać o Nim świadectwo. "Kto kocha, ten nie kryje się ze swoją miłością" - piszą biskupi.

"Gdy ktokolwiek próbuje usunąć Chrystusa z życia publicznego i chce budować Europę bez Chrystusa, temu trzeba powiedzieć - zgodnie z prawdą i dla dobra Europy - że byłoby to budowanie na piasku. A nawet gorzej: że podcina korzenie, z których wyrasta zachodnia cywilizacja" - czytamy w Liście.

Przyszedł czas na refleksję i samookreślenie - stwierdzają. "Niech centralne instytucje europejskie odpowiedzą jednoznacznie: w imię czego w Europie jest miejsce dla wszystkich ekstrawagancji, ale nie ma miejsca dla Chrystusa? Dlaczego - jak w najczarniejszych momentach totalitaryzmu - pozwala się urągać chrześcijanom i podburzać przeciwko nim?" - pytają biskupi.

W dalszej części listu autorzy zwracają się do małżonków. Zachęcają ich, aby byli nie tylko jednym ciałem, ale także sercem i duszą i żeby ich miłość była wierna aż do końca życia. Przestrzegają przed zdradą oraz przed pochopną decyzją o emigracji zarobkowej, zwłaszcza jednego z małżonków, gdyż rozłąka rozluźnia wzajemne więzi.

Biskupi przypominają też, że miłość zamknięta na dzieci jest niedojrzała. Zachęcają mężów, by wiernie stanęli obok swoich żon i dzieci. Całym rodzinom radzą, aby włączyli się do ruchów i wspólnot, które pomogą im realizować ich ideały.

Miłość trzeba kształtować. Stanie się ona dojrzała dzięki regularnemu uczestnictwie w Eucharystii, najwspanialszej szkole Miłości. Autorzy zachęcają także do adoracji Najświętszego Sakramentu, która przedłuża to, co się wydarzyło podczas sprawowania Liturgii.

Na zakończenie biskupi zwracają się do narzeczonych. Apelują, by pokazali swoim rówieśnikom i samym sobie, że wierzą w piękną miłość narzeczeńską i małżeńską, która nie jest profanowana przez egoizm, poszukiwanie przyjemności i zamknięcie się na życie.

źródło: PiotrSkarga.pl


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela