PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

40 tysięcy krzyży pojawi się we Włoszech

Włoscy senatorowie chcą, by krzyże wisiały w każdym budynku użyteczności publicznej. Zgodnie z projektem ustawy za ich brak urzędnikom mają grozić kary.

W projekcie czytamy, że krzyż jest nośnikiem uniwersalnych wartości cywilizacji i kultury chrześcijańskiej, więc nie można z niego zrezygnować. Eksponowanie krzyża w budynkach i miejscach użyteczności publicznej - piszą autorzy - ma świadczyć o dziedzictwie historyczno-kulturowym państwa włoskiego, które zakorzenione jest w tradycji chrześcijańskiej. Dlatego chcą, by krzyże były obecne nie tylko we wszystkich szkołach państwowych, urzędach, lokalach wyborczych, ale też w szpitalach, więzieniach, na lotniskach i dworcach. Urzędnikom, którzy nie dopilnują tego obowiązku, podobnie jak osobom, które ściągają lub bezczeszczą krzyże, mają grozić kary do sześciu miesięcy więzienia i grzywna do 1000 euro.

Projektodawcy domagają się ponad 50 tys. euro z rezerwy Ministerstwa Gospodarki na zakup 30 - 40 tysięcy krzyży, które zaspokoiłyby braki powstałe po wprowadzeniu ustawy w życie.

Senat ma już niebawem rozpocząć procedowanie nad projektem złożonym przez grupę katolickich senatorów. Jeden z nich, Sergio De Gregorio, nie krył, że inicjatywa to odpowiedź na wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, który uznał obecność krzyży we włoskich szkołach państwowych za zamach na swobody religijne uczniów i ich rodziców. Sprawę wniosła pochodząca z Finlandii matka uczniów uczęszczających do szkoły pod Padwą.

De Gregorio stwierdził, że ten wyrok to atak na wyrażanie chrześcijańskiej tożsamości. Dodał, że obecnie ścierają się dwie cywilizacje i każdy powinien się opowiedzieć, po której stronie stoi. - My jesteśmy po stronie Kościoła i się tego nie wstydzimy - stwierdził.

Przytłaczająca większość Włochów, w tym premier Silvio Berlusconi, uznała orzeczenie Trybunału za zamach na tradycje i tożsamość. Dziennik "Il Giornale" zorganizuje referendum w sprawie krzyży w szkołach, zachęcając: "Europa wybrała Barabasza, my zagłosujmy za Jezusem".

Komentując ten projekt, opozycyjna Partia Wartości stwierdziła, że to akt serwilizmu i lizusostwa, dla zaskarbienia sobie błogosławieństwa biskupów.

źródło: rp.pl; 10.12.2009


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela