PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Przywrócić krzyż na Collegium Minus

Apel "Solidarności" Uniwersytetu Opolskiego

Po raz kolejny Komisja Zakładowa NSZZ "Solidarność" Uniwersytetu Opolskiego zaapelowała o przywrócenie krzyża na budynku przy ul. Kopernika 12, który obecnie należy do Uniwersytetu Opolskiego i nosi nazwę Collegium Minus. Krucyfiks znajdował się pierwotnie w partii szczytowej czteropiętrowego budynku.

"Apelujemy do J.E. Biskupa Ordynariusza prof. dr hab. Andrzeja Czai oraz do J.M. Rektora UO prof. dr hab. Krystyny Czai o podjęcie inicjatywy Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność UO na rzecz przywrócenia zabytkowego Krzyża wieńczącego budynek Collegium Minus" - czytamy w dokumencie.

Budynek Collegium Minus został wzniesiony z palonej cegły w ostatniej dekadzie XIX wieku w stylu neogotyckim. Przeznaczony był pierwotnie na potrzeby przyszpitalnego sierocińca. Jako jedyny z całego kompleksu szpitalnego przetrwał II wojnę światową. W czasach PRL znajdował się w nim Szpital Dziecięcy. Kilka lat temu, po remoncie, wprowadziła się do niego administracja Uniwersytetu Opolskiego.

Poniżej podajemy treść apelu:

(KOLEJNY) APEL KOMISJI ZAKŁADOWEJ NSZZ SOLIDARNOŚĆ UO

Krzyż Chrystusa, to "znak któremu sprzeciwiać się będą" (Łk. 2, 34). Pamięć o Krzyżu, obok duchowych i symbolicznych znaczeń ma także wymiar konkretny, a w przypadku o który po raz kolejny apelujemy, praktyczny. Apel nasz bowiem dotyczy konieczności przywrócenia Krzyża wieńczącego budynek dawnego Szpitala Dziecięcego - obecnie Collegium Minus.

Uważamy, że dbałość o zabytkową substancję budynku jest wyrazem nie tylko naszego szacunku dla przeszłości i prawa, ale ze względu na związany z nią znak Krzyża również naszych najgłębszych uczuć, przekonań i wartości.

Apelujemy do J.E. Biskupa Ordynariusza prof. dr hab. Andrzeja Czai oraz do J.M. Rektora UO prof. dr hab. Krystyny Czai o podjęcie inicjatywy Komisji Zakładowej NSZZ Solidarność UO na rzecz przywrócenia zabytkowego Krzyża wieńczącego budynek Collegium Minus.

KZ NSZZ Solidarność
Uniwersytetu Opolskiego

źródło: piotrskarga.pl; 11.12.2009


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela