PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Włochy: apel w sprawie sakralnej brzydoty

List otwarty do Benedykta XVI

We Włoszech podniósł się protest przeciwko nowym szkaradnym świątyniom. List otwarty w tej sprawie napisali do Benedykta XVI włoscy intelektualiści: artyści, architekci, teolodzy, filozofowie, historycy i dziennikarze - donosi Radio Watykańskie. List jest owocem dyskusji, jaka od kilku miesięcy trwa w środowisku ludzi interesujących się we Włoszech sztuką sakralną. Wywołały ją gwałtowne protesty mieszkańców umbryjskiego miasta Foligno, niezadowolonych z nowego kościoła w kształcie betonowego sześcianu.

"Z dnia na dzień powstają wciąż nowe obiekty sakralne pozbawione sacrum i świadczące o braku znajomości liturgii, kierujące się wyłącznie względami funkcjonalnymi bądź szalonymi i arbitralnymi kaprysami architektów" - czytamy w liście. - "W naszych kościołach mnożą się abstrakcyjne obrazy i symbole «ogólnoreligijne», nie przedstawiają one jednak żadnych treści katolickich".

Zdaniem autorów listu współczesna sztuka i architektura sakralna "nie sprzyja pogodnemu i ożywczemu spotkaniu z Bogiem", lecz przeciwnie, "uniemożliwia je i jest dla niego przeszkodą". Włoscy intelektualiści podkreślają, że odpowiedzialność za jakość nowych świątyń ponoszą nie tylko architekci, ale przede wszystkim Kościół, który je zamawia. Stąd gorący apel autorów listu do Benedykta XVI, aby poważnie zainteresował się tą sprawą - informuje rozgłośnia watykańska.

O reakcji wiernych, którzy nie potrafią polubić budowanych dla nich świątyń, pisano najpierw w specjalistycznych czasopismach. W końcu postanowiono zwrócić się do samego Papieża. List został opublikowany w kontekście zapowiedzianego na 21 listopada spotkania Papieża z artystami

źródło: Radio Watykańskie


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela