PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Spór o zakaz propagandy homoseksualnej - Parlament Europejski naciska na Litwę

Zaostrzyła się, trwająca od trzech miesięcy, walka o propagandę homoseksualną w szkołach pomiędzy Litwą a Parlamentem Europejskim (PE). Parlament litewski wezwał rząd do zaskarżenia rezolucji PE do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - informuje LifeSiteNews.com.

Spór między Litwą a PE rozpoczął się od przyjęcia przez parlament litewski "ustawy o ochronie nieletnich przed szkodliwym wpływem informacji publicznej", która zakazuje m.in. promocji homoseksualizmu, biseksualizmu oraz poligamii wśród dzieci i młodzieży poniżej 18. roku życia. I chociaż prezydent Litwy pierwotnie zawetował ustawę, to jednak parlament zdołał odrzucić weto. Nowe prawo ma wejść w życie w marcu przyszłego roku.

We wrześniu Parlament Europejski przyjął - głosami 349 eurodeputowanych przeciw 218 - rezolucję, potępiającą nowe prawo litewskie. Ponadto parlamentarzyści europejscy wezwali Agencję UE ds. Praw Podstawowych, by ta zbadała ustawę litewską pod względem jej zgodności z prawami człowieka. Przedstawiciele PE rozważają także zawieszenie Litwy w prawach członka UE. Z kolei brytyjski parlamentarzysta Jean Lambert twierdzi, że nowa ustawa litewska jest sprzeczna z postanowieniami traktatowymi, w szczególności z Kartą Praw Podstawowych i Europejską Konwencję Praw Człowieka i dlatego trzeba ją anulować

Tymczasem na Litwie wciąż trwa burzliwa debata w tej sprawie. Mówi się o prawie rodziców do edukacji swoich dzieci oraz o prawie do zachowania suwerenności narodowej i w związku z tym o prawie Litwinów do stanowienia ustaw, takich jak ta o zakazie propagandy homoseksualnej, do których nie mogą się mieszać przedstawiciele władz Unii. Jednak zachowanie władz UE pokazuje to, czego od dawna się obawiano, a mianowicie, że instytucje te bezpardonowo będą ingerować w życie prywatne i sprawy rodzinne obywateli państw członkowskich.

Parlamentarzyści litewscy przyjęli uchwałę, w której domagają się, aby sędziowie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wypowiedzieli się, czy uchwalenie rezolucji przez Parlament Europejski jest zgodne z prawem. Parlament litewski twierdzi, że jeśli rezolucja PE nie zostanie unieważniona, wówczas będzie to stanowiło niebezpieczny precedens.

Litwini wyrazili także "żal i głębokie rozczarowanie" z tego powodu, że Parlament Europejski usiłował "poddać w wątpliwość legalność ustawy, uchwalonej przez zdecydowaną większość demokratycznie wybranego parlamentu w państwie członkowskim, mimo że kwestia ta nie podlega jurysdykcji PE".

Chociaż rezolucja PE nie jest wiążąca i nie ma mocy prawnej, to jednak jest często wykorzystywana przez aktywistów do wywierania presji i budowania nieprzychylnej atmosfery wokół danego państwa. Poza tym tego typu rezolucje mogą stanowić impuls do wszczynania przez Trybunał Sprawiedliwości odpowiedniego dochodzenia. A orzeczenia Trybunału są dla państw wiążące.

źródło: LifeSiteNews.com, AS


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela