PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Włochy: 63 proc. katolików chce Mszy św. "trydenckiej" w parafiach

Aż 63 proc. włoskich katolików chodziłoby przynajmniej raz w miesiącu na Mszę św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, gdyby biskupi i księża wprowadzili w życie postanowienia motu proprio "Summorum Pontificum".

Dane te ujawniono podczas sympozjum nt. papieskiego dokumentu, jaki odbył się w dniach 16-18 października w Rzymie. Na jego zakończenie w kaplicy Najświętszego Sakramentu w watykańskiej bazylice św. Piotra została odprawiona Msza św. w rycie nadzwyczajnym - po raz pierwszy od posoborowej reformy liturgicznej.

Mszę sprawował prefekt Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej abp Raymond Leo Burke. Uczestniczyło w niej ok. 400 osób świeckich oraz 70 księży, w tym prał. Guido Pozzo, sekretarz Papieskiej Komisji "Ecclesia Dei", prowadzącej dialog z Bractwem Kapłańskim św. Piusa X, założonym przez abp. Marcela Lefebvre´a.

Uczestnicy kongresu zatytułowanego "Wielki dar dla całego Kościoła" dokonali analizy motu proprio "Summorum Pontificum", zezwalającego na odprawianie Mszy św. w obrządku rzymskim sprzed reformy z 1970 r. Otwierając obrady organizator spotkania o. Vincenzo Nuara OP wskazał na trudności, jakie napotyka wprowadzanie w życie postanowień dokumentu.

- Czy ludzie Kościoła mogą odmówić Mszy w rycie nadzwyczajnym? Jeśli tak się dzieje, to stanowi to wielki problem dla Kościoła. Często jednak tam, gdzie biskupi i proboszczowie jej odmawiają, młodzi (świeccy i duchowni) chcą ją praktykować. Są więc znaki nadziei - stwierdził włoski dominikanin.

Podczas obrad podano wyniki sondażu zamówionego przez stowarzyszenie Pokój Liturgiczny i stronę internetową "Messa in latino" (Msza po łacinie). Wynika z niego, że 63 proc. włoskich katolików uczestniczyłoby we Mszach w rycie nadzwyczajnym, gdyby miało taką możliwość. Jednak tylko 58 proc. z nich słyszało o przywróceniu tradycyjnej liturgii przez Benedykta XVI. Spośród tych, którzy wiedzą o motu proprio "Summorum Pontificum", 71 proc. uważa za normalne, że obie formy rytu rzymskiego, zwyczajna i nadzwyczajna, byłyby używane w parafiach.

Kongres odbywający się w Casa Bonus Pastor został zorganizowany przez stowarzyszenia Młodzi i Tradycja oraz Summorum Pontificum.

źródło: KAI


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela