PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Dyplomata w Afganistanie podał się do dymisji

Matthew Hoh, 36-letni były kapitan piechoty morskiej pracujący ostatnio jako dyplomata w Afganistanie, jako pierwszy tej rangi urzędnik USA podał się do dymisji w proteście przeciwko afgańskiej wojnie.

"Straciłem wiarę i zrozumienie dla strategicznych celów USA w Afganistanie, mam wątpliwości co do obecnej strategii, a także tej, jaką zamierzamy przyjąć" - napisał Hoh w liście z dymisją do Departamentu Stanu. - "Nie jestem pacyfistą, który upalony ziołem nawołuje, żeby wszyscy się miłowali, ale tu w Afganistanie nikt nas nie chce, a nasza obecność staje się tylko przyczyną jeszcze większej wojny. Jak niegdyś Sowieci próbujemy zaprowadzić w Afganistanie porządki i ideologię, których nikt tu nie zna ani sobie nie życzy".

Dymisja ekskapitana wywołała popłoch w Waszyngtonie. Biały Dom obawia się, by dawny żołnierz piechoty morskiej, bohater wojny irackiej, nie stał się sztandarem antywojennego ruchu.

Po służbie w Iraku Hoh zgłosił się do pracy w Departamencie Stanu i jako dyplomata został skierowany do prowincji Zabul na afgańskim południu. W odpowiedzi na złożoną listownie dymisję ambasador USA w Kabulu, eksgenerał Karl Eikenberry, zaproponował mu ważniejszą i lepiej płatną posadę w ambasadzie w Kabulu.

Hoh odmówił. Wtedy posadę w Waszyngtonie zaproponował mu sam Richard Holbrooke, specjalny wysłannik prezydenta USA do Afganistanu i Pakistanu. Przekonał on kapitana, że jeśli nie podoba mu się amerykańska polityka w Afganistanie, przyjmując u niego pracę, będzie mógł ją zmienić. Początkowo Hoh się zgadzał, ale tydzień później znów napisał podanie o zwolnienie.

źródło: wyborcza.pl


Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela