PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Polacy odchodzą od Kościoła katolickiego

Polskie społeczeństwo odchodzi od Kościoła katolickiego. Dowodem tego mają być sporadyczne protesty przeciwko koncertowi Madonny w święto Wniebowzięcia - uważa prestiżowy "Financial Times". […]

Niszowe zainteresowanie protestami przeciwko koncertowi piosenkarki, to dla "Financial Times" kolejny przejaw odchodzenia Polaków od Kościoła katolickiego. Taką teza wynika z zamieszczonego w ostatnim numerze artykułu "Polacy świętują Wniebowzięcie świecką Madonną".

"Fakt, że te protesty nie uzyskały większego oddźwięku, jest kolejną oznaką rosnącej sekularyzacji polskiego społeczeństwa, którą ujawniło niedawne badanie frekwencji w kościołach" - czytamy w brytyjskim dzienniku, który powołuje się dane wskazujące, że do kościoła chodzi 40 proc. dorosłych Polaków.

Gazeta przyznaje wprawdzie, że w porównaniu z innymi krajami, ciągle jesteśmy państem bardzo katolickim, ale twierdzi, że wkrótce może się to zmienić. "O takim wskaźniku wielu duchownych poza Polską może tylko pomarzyć. Ale w Polsce liczbę tę postrzega się jako ponure ostrzeżenie, bo jest ona o 4 proc. niższa niż rok wcześniej i o ponad 6 proc. niższa niż w 2003 roku" - napisano w "FT".

Gazeta dostrzega też, że tłumy wiernych ciągle uczestniczą we mszach. "Są jednak oznaki, że coś się może zmieniać. Sondaże wykazują, że chociaż 95 proc. Polaków deklaruje, iż są katolikami, tylko 70 proc. wierzy w niebo, a jeden z najniższych w Europie wskaźników urodzeń sugeruje, że nauki Kościoła dotyczące seksu są przyjmowane z przymrużeniem oka" - ocenia dziennik.

[…]

źródło: www.dziennik.pl

Komentarz Krucjaty:

Niemal 25 000 osób protestujących na www.protestuj.pl przeciw koncertowi antymadonny to nie jest mało - to bardzo dużo. Z drugiej strony prawdą jest, że zabrakło zdecydowanej reakcji społeczeństwa. Czy miały na to wpływ pewne wpływowe głosy katolickie, które niesłusznie i niezwykle nieroztropnie broniły koncertu? Czy zatem nie jest tak, że owce wiedzą którędy do wodopoju, ale pasterze poszli spać i skazali stado na cierpienie pragnienia? Może problem odchodzenia ludzi od wiary (jeśli wierzyć danym z gazety, która wcale nie jest prokatolicka) leży po części właśnie tutaj?

Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela