PIOTRSKARGA.PL

 

Jeśli chcecie Państwo być na bieżąco informowani o aktualizacjach i zmianach na stronach naszego serwisu prosimy o wpisanie adresu e-mail

 
NASZ RUCH NIE JEST PARTIĄ POLITYCZNĄ, ANI TEŻ NIE JEST POWIĄZANY Z KTÓRYMKOLWIEK Z ISTNIEJĄCYCH UGRUPOWAŃ POLITYCZNYCH
 
       

Koniec Kościoła Katolickiego w Szkocji?

Ostatnia msza w jedynym działającym do chwili obecnej seminarium duchownym w Szkocji odbyła się w ostatnim tygodniu maja br. Scotus College zostało zamknięte po blisko 300 latach działalności na rzecz kształcenia kandydatów na księży.

Papieże nazywali przez lata ten skrawek Europy "najdroższą córką Kościoła", jednak gdyby żyli oni w dzisiejszych czasach niewątpliwie przymiotnik "najdroższa" zastąpiony zostałby przez "bezużyteczna", gdyż określenie to doskonale oddaje obecną kondycję Kościoła Katolickiego w tym regionie.

Przez ponad 1000 lat kościół w Szkocji był prawdziwym sercem katolicyzmu w Europie. Było to wynikiem intensywnej ewangelizacji i nauczania w okresie od VI do XVI wieku n.e.. Owocem tego okresu są sylwetki wielu błogosławionych i świętych wywodzących się z tego regionu.

W okresie reformacji zniszczono i zlikwidowano znajdujące się na tych terenach kościoły, seminaria duchowne oraz uniwersytety. Księży zabito lub wydalono z kraju, a populacja katolików zmalała do niewielkiej grupy wyznawców. W zasadzie można uznać, iż w okresie tym niemalże wykorzeniono katolicyzm ze Szkocji.

[…]

Jako przyczynę upadku znaczenia katolicyzmu w regionie upatrywana jest zbytnia otwartość hierarchów Kościoła Katolickiego w Szkocji na ruch ekumeniczny, wprowadzanie nie tylko komunii podawanej o ręki, ale i stworzenie stanowisk Ministrów Eucharystii. Wszystko to zbliżyło szkocki Kościół Katolicki do rytu protestanckiego. Wszystkie swoje decyzje hierarchowie motywowali duchem Soboru Watykańskiego II.

Wynikiem takiej postawy było odejście wielu wiernych i księży od szkockiego kościoła.

Obecnie, kiedy zamknięte zostało ostatnie lokalne źródło wiedzy i ośrodek kształcenia księży katolickich coraz bliższe realizacji staje się założenie reformacji sprzed ponad 400 lat - stworzenia kraju bez księży.

źródło: www.remnantnewspaper.com

Zobacz także:

 
poloniachristiana
Lepanto
 
 
Ukazał się 29. jubileuszowy numer "Rycerza Lepanto"
Czytelnicy znajdą w nim m. in. artykuły:
  • Szkoła Rycerska przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi
  • Z życia sekcji
  • Śp. Rafał Serafin - tak go zapamiętałem
  • Siedzący Byk katolikiem
  • Pistolety maszynowe Mors i MKPS
Numer 102,
wrzesień/październik 2018 r.
  • Ziemia naszego Zbawiciela