Iluzja Chin

(fragmenty wywiadu z filozofem Guyem Sormanem: Zachód ulega iluzji chińskiej potęgi)

Chińczycy znakomicie opanowali sztukę manipulowania zachodnią opinią publiczną i zachodnimi przywódcami.

[…]

Chinami rządzi dyktatorski reżim. Nie znamy jego intencji, nie wiemy, czy jest nastawiony pokojowo do świata, czy agresywnie. Dlatego, jak za czasów sowietów w Rosji, każdy sygnał jest ważny.

[…]

Tak naprawdę Zachód ma deficyt w handlu z Chinami, dlatego, że chce go mieć. Dzięki temu podwyższamy swój standard życia, płacąc grosze za elektronikę, ubrania, zabawki. Wykorzystujemy niezwykle tanią siłę roboczą w Chinach. Tam jednak korzysta z tego zaledwie piąta część ludności. Chiny pozostają jednym z najbiedniejszych krajów świata. Ich cała gospodarka jest czterokrotnie mniejsza od amerykańskiej, produkcja podobna do włoskiej czy produkcji krajów Beneluksu. Kryzys dodatkowo uwypuklił jej słabość. Okazało się, że gdy amerykańscy konsumenci przestają kupować, chińskie fabryki padają jak muchy, a miliony pracowników lądują na bruku. Chiny są tylko podwykonawcą dla potęg zachodu, nie mają własnego rynku.

[…]

Chińska armia jest bardzo słaba. Nie ma skutecznej marynarki, lotniskowców, a broń jądrowa została stworzona 40 lat temu. Chińska piechota nie jest warta więcej niż tajwańska. W razie wojny z łatwością zostałaby pokonana przez Japonię, a nawet Koreę Płd. Dodatkowo Chiny nie mają w Azji sojuszników. W razie konfliktu zostałyby osaczone przez Tajwan, Japonię, Koreę Płd., Indie, USA. Do tego sytuacja wewnętrzna Chin jest bardzo trudno. Reżim utrzymuje się tylko dzięki represjom, jego legitymacja jest bardzo słaba. Wciąż wybuchają bunty etniczne, od Ujgurów z Xinjiangu po Tybet. Protestują zdesperowani chłopi, robotnicy bez pracy. To nie jest silny kraj!

[…]

W Pekinie wiedzą, że w każdej chwili te same produkty mogą wytwarzać Tajlandczycy, Wietnamczycy czy Hindusi. Nie mają więc wyboru, muszą dalej kupować dolary.

źródło: Dziennik; 20.05.2009

Komentarz Krucjaty:

Nawet taką gazetę jak Dziennik stać na publikację sensownych rzeczy. Ale to pewnie nie zmieni faktu, iż "wszyscy" uważamy Chiny za bardzo ważny kraj i nawet, jeśli się nie godzimy na jego komunizm, wciąż od niego kupujemy.

Zobacz także: