Abp. Nycz: nie można uginać się pod presją politycznej poprawności

Nie wolno uginać się pod presją argumentów, które wynikają z politycznej poprawności - powiedział abp Kazimierz Nycz. Metropolita warszawski skomentował przeniesienie konferencji nt. homoseksualizmu z UKSW do Domu Rekolekcyjnego należącego do Archidiecezji Warszawskiej.

Podajemy wypowiedź abp Nycza dla KAI:

Moje osobiste zdanie jest takie, że uginanie się pod presją argumentów, które wynikają z politycznej poprawności, nie jest dobrą rzeczą. Nie podejmę jednak dyskusji z uczelnią, z jej profesorami i choć jestem wielkim kanclerzem jej trzech kościelnych wydziałów, nigdy nie będę im podpowiadał rozwiązań, gdyż uniwersytet jest autonomiczny i jego władze odpowiadają za to, co robią.

Sympozjum odbędzie się w Domu Rekolekcyjnym tuż obok UKSW. Temat sympozjum "Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia", wybrany przez koło naukowe studentów, wskazuje wyraźnie na naukowy i religijny aspekt problemu i jako taki ma prawo być podejmowany na uczelni wyższej. Natomiast wybór referentów, naświetlających zagadnienie homoseksualizmu z różnych punktów widzenia może tylko posłużyć pogłębionej dyskusji na powyższy temat. Organizatorzy mają do tego prawo, a wszyscy mają prawo na ten temat wyrażać swoje poglądy

W związku z tym wydarzeniem trzeba zastanowić się, czy nie warto podjąć szerszej dyskusji nad ograniczaniem prawa wypowiedzi. To jest ważny temat, ponieważ wszyscy mówią o autonomii, o wolności, o demokracji, o swobodzie wyrażania poglądów, natomiast jest już grupa tematów, których w praktyce ta wolność nie dotyczy i są wyłączone z dyskursu społecznego.

***

Konferencja "Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia" z udziałem amerykańskiego psychologa Paula Camerona zorganizowana przez studenckie Koło Myśli Politycznej i Prawnej UKSW, miała się odbyć 7 maja na terenie uczelni. Po publikacji w "Gazecie Wyborczej", krytykującej poglądy, głoszone przez zaproszonych prelegentów, władze uniwersytetu podjęły decyzję, że nie będą gospodarzami imprezy. Odbywa się ona w auli Domu Formacyjno-Rekolekcyjnego, należącego do Archidiecezji Warszawskiej.

źródło: KAI

Zobacz także: