Chiny zbroją się na potęgę

Chiny intensywnie rozwijają technologie nuklearne, kosmiczne i komputerowe mogące wpłynąć na zmianę układu sił na świecie - wykazuje raport Pentagonu

Chiny natychmiast zareagowały na treść raportu. Twierdzą, iż dokument stanowi "poważne zniekształcenie rzeczywistości" i oparty jest na nieprawdziwej tezie o rzekomym chińskim zagrożeniu. Pekin zaapelował do USA o zakończenie "zimno - wojennej" propagandy.

[…]

Chińskie wydatki na zbrojenia wzrosły w ciągu 10 lat ponad dwukrotnie. Pekin twierdzi jednak, że większość z tych nakładów przeznaczona została na technologie obronne a i tak są to koszta nieporównywalne z tym, ile na obronę narodową wydają Stany Zjednoczone.

Amerykański resort obrony podkreśla też, iż działania Chin w zakresie wydatków na cele wojskowe czy polityki w zakresie bezpieczeństwa pozostają w znacznej części niejawne, a przedstawiane oficjalnie dane są niepełne.

W dokumencie odnotowano, że Chiny w ostatnim roku wyeksportowały broń o wartości niemal 7 mld dolarów. Głównym jej odbiorcą był Pakistan.

"Przyszła droga Chin jest nieokreślona. Wiele będzie zależało od tego w jaki sposób ten kraj będzie chciał wykorzystać swoją potęgę militarną - podsumowuje raport.

źródło: rp.pl

Zobacz także: