Pius XII interesował się losem Żydów

Odnaleziono kolejny dokument, świadczący o zainteresowaniu papieża Piusa XII losem Żydów w czasie II wojny światowej - poinformowała włoska gazeta "Il Giornale". W archiwum pisma jezuitów "Civilta Cattolica" jego historyk ksiądz Giovanni Sale znalazł zapiski szefa tego magazynu z czasów wojny, księdza Giacomo Marteganiego.

Pod datą 1 listopada 1943 roku ksiądz Martegani, który widywał się z papieżem dwa razy w miesiącu, zapisał po kolejnej audiencji w Watykanie, że Pius XII "interesował się także dobrem Żydów". To sformułowanie o wielkim znaczeniu - oceniło "Il Giornale" zwracając uwagę na to, że do rozmowy tej doszło dwa tygodnie po łapance w rzymskim getcie.

Gazeta przypomniała, że po tych wydarzeniach papież wezwał ambasadora niemieckiego i interweniował nieoficjalnymi kanałami, by wstrzymać łapanki. Dziennik dodał, że zaraz po tym, co się stało w getcie w Wiecznym Mieście, otwarte zostały drzwi klasztorów i domów zakonnych, w których udzielono gościny ukrywającym się Żydom. Do 155 domów zakonnych przyjęto 4447 Żydów.

[…]

źródło: Dziennik; 07.03.2009

Zobacz także: