Dalajlama – złote myśli (?)

O przewodniczącym Mao

Byłem pod jego dużym wrażeniem. Uważałem, że był to wielki rewolucjonista […]. Czuję, że Mao może na początku był szczerym rewolucjonistą, ale z natury był bardzo przebiegły. Gdy otrzymał władzę, łatwo dał się skorumpować.

O buddyzmie i marksizmie

Istnieje wiele podobieństw między buddyzmem i marksizmem. Po pierwsze – oba reprezentują ateistyczny punkt widzenia, choć marksizm jest, jak powiedziałem, radykalnym ateizmem. Ale co jest interesujące w teorii marksistowskiej ekonomii – marksizm kładzie duży nacisk na dystrybucję pieniędzy, a nie mówi jak je robić. To dla mnie jedna z wielu przesłanek moralnych. W marksistowskiej ekonomii – równy rozdział dóbr, podczas gdy w kapitalizmie jedynym pytaniem jest, jak zarobić i jak zyskać jak najwięcej.

O wojnie

Motywem sięgania po broń jest zawsze złość i nienawiść. Musimy więc dążyć do demilitaryzacji, aby nie było tych najbardziej niszczycielskich broni. Potrzebne jest rozbrojenie na każdej płaszczyźnie, wewnątrz- i zewnątrzpaństwowe. Dopóki będzie istniała nienawiść, podejrzenie, złość, dopóty będzie istniało zbrojenie. Jeżeli nie zaufamy naszym wrogom, to sami będziemy czyimś wrogiem, niezależnie od tego, czy jesteś w stanie zmieść swojego przeciwnika z powierzchni ziemi. Zabijając innych, zabijamy samych siebie.

źródło: Opcja na prawo; 01.2009

Zobacz także: