Homary i króliki w Wersalu

W środę 10 września przed pałacem w Wersalu zebrało się 25 osób, by zaprotestować przeciwko wystawie współczesnego amerykańskiego artysty Jeffa Koonsa, który do końca grudnia prezentuje 17 swych dzieł w zabytkowych wnętrzach pałacu - między innymi w słynnej galerii luster, apartamentach króla i królowej, a także na zewnątrz - w ogrodach. Koons jest jednym z najlepiej sprzedających się i najbardziej rozreklamowanych przedstawicieli pop-artu. We Francji nigdy dotąd nie wystawiał i jego ekspozycja w dawnej siedzibie Ludwika XIV budzi ogromne kontrowersje.

[…]

W XVII wiecznym salonie Marsowym zawisła zatem gigantyczna rzeźba z aluminium przedstawiająca homara. Jedno z najbardziej szalonych dokonań artysty "Rabbit"- nadmuchiwany królik z inoxu króluje w salonie Obfitości. Rzeźba "Split-Rocker" - połączenie głów konia i dinozaura umieszczona została w Oranżerii. Wielce oryginalne te prace, łączące pop-art z kiczem zaczęły powstawać na początku lat 80. Wiele z nich Koons zadedykował swemu synkowi, którego nie widział od wielu lat ponieważ matka dziecka, była towarzyszka życia artysty - gwiazda włoskiego porno Cicciolina - sprzeciwia się spotkaniom.

[…]

Koszt organizacji wystawy Jeffa Koonsa w Wersalu oceniany jest na milion 900 tysięcy euro. Gros tej sumy wyłożyli mecenasi prywatni, finansowy wkład François Pinault, który wypożyczył 5 dzieł ze swych kolekcji, ocenia się na 800 000 euro, a Rada Generalna departamentu Yvelines zgodziła się przeznaczyć na wystawę 200 000 euro.

źródło: www.rfi.fr, 11.09.2008.

Zobacz także: