Kanada: najwyższe odznaczenie dla aborcjonisty

W 400. rocznicę powstania miasta Quebec, 1 lipca br. gubernator generalny Michaëlle Jean odznaczyła Orderem Kanady "cieszącego się" złą sławą aborcjonistę i wojującego ateistę Henry'ego Morgentalera. Order ten jest najwyższym odznaczeniem cywilnym w Kanadzie. Decyzja ta zbulwersowała obrońców życia – donosi portal LifeSiteNews.com.

Order przyznano za "poświęcenie w walce na rzecz zwiększenia dostępnych opcji opieki zdrowotnej dla kobiet, za determinację w wywieraniu wpływu na politykę społeczną kraju, jak również za przywództwo w organizacjach działających w obronie wartości humanistycznych i wolności cywilnych".

Najdziwniejsze w tym wszystkim jest to, że Morgentaler – podobnie jak w ub. roku twórca tzw. małżeństw homoseksualnych – zostali odznaczeni przez rząd uchodzący za konserwatywny.

Tymczasem arcybiskup Toronto Brent Hawkes wezwał katolików, by domagali się odebrania nagrody. Hierarcha napisał, że "wartość społeczeństwa mierzy się przez pryzmat tego jak traktuje się najbardziej bezbronnych, a nikt nie jest bardziej bezbronny niż człowiek w pierwszych dziewięciu miesiącach podróży życia. Żadna osoba nie może sądzić duszy Henry'ego Morgentalera, jednak nie można zaprzeczyć, że skutkiem jego pracy w ciągu całego życia było uśmiercanie najbardziej bezradnych wśród nas".

Hierarcha zauważył, że w kraju już nieraz odznaczano wspaniałych lekarzy, którzy nieśli bezinteresowną pomoc chorym. Tym razem order przyznano człowiekowi, który nie niósł uzdrowienia lecz niszczył bezbronnych i przynosił smutek.

Arcybiskup zaapelował także, aby ci którzy zamierzają szukać pomocy u aborcjonistów kontaktowali się z parafiami i różnymi organizacjami, które zaopiekują się nimi i ich dziećmi.

Hierarcha wezwał do słania protestów do gubernatora i parlamentu. Najbliższa niedziela we wszystkich kościołach archidiecezji będzie poświęcona modlitwie w intencji zakończenia zła aborcji.

Źródło: LifeSiteNews.com, AS

Zobacz także: