Modlitwa przeciwko traktatowi

Organizacje katolickie w Irlandii wzywają do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia w intencji odrzucenia traktatu lizbońskiego - pisze Nasz Dziennik.

12 czerwca Irlandczycy - jako jedyni w Europie - wezmą udział w referendum w sprawie przyjęcia lub odrzucenia tego dokumentu. W innych państwach unijnych o jego ratyfikacji decydują parlamenty. Gdyby mieszkańcy wyspy w większości odpowiedzieli się przeciwko traktatowi, nie miałby on szans na szybkie wejście w życie.

Irlandzcy katolicy uważają, że traktat lizboński niejako "od tyłu" zmusi państwo do podporządkowania się liberalnym przepisom w sprawach zabijania poczętych dzieci i tzw. związków homoseksualnych. Spowoduje on odejście od tradycyjnych wartości religijnych. Przeciwnicy traktatu twierdzą, iż dokument stworzy nową tożsamość europejską, u której podstaw leżą radykalny sekularyzm i ateizm. Eamonn Murphy, działacz jednego z ośrodków katolickich w Dublinie, wyraził nadzieję, że modlitwa ostatecznie pomoże odrzucić dokument. - Modlitwa może zmienić bieg historii. Nie możemy oddać praw decyzyjnych w sprawach tak nam bliskich bardziej scentralizowanej władzy - podkreślił.

Prawdopodobnie jeszcze przed referendum oficjalne stanowisko w tej sprawie ogłosi irlandzki Episkopat. Jak dotąd wielu księży wyraża się powściągliwie na ten temat, akcentując, że to wierni mają przede wszystkim prawo decydowania o przyszłych losach kraju. Z ostatnich sondaży wynika, że zwolenników traktatu jest coraz mniej i że wciąż istnieje bardzo duża grupa niezdecydowanych.

Za traktatem opowiada się za to Kościół anglikański. Stoi on na stanowisku, iż założenia dokumentu "wychodzą naprzeciw potrzebom Europy, jej obywateli oraz świata".

Traktat lizboński został podpisany 13 grudnia 2007 roku. Jeżeli wszystkie państwa unijne ratyfikują dokument, wejdzie on w życie w 2009 roku. Irlandia, zgodnie z swoimi przepisami, musi poddać pod referendum traktat zastępujący unijną konstytucję, która została odrzucona w 2005 r. w referendach przez Francuzów i Holendrów.

Źródło: www.wiara.pl

Zobacz także: