Władimir Bukowski - przeciwnik UE

(fragmenty artykułu Człowiek z obozu koncentracyjnego)

"Ja nie jestem z obozu lewicy, ani z obozu prawicy. Ja jestem z obozu koncentracyjnego". Tak dzień po wyjeździe na Zachód mówił o sobie Władimir Bukowski, rosyjski pisarz, publicysta i dysydent. Wieloletni więzień sowieckich łagrów i psychuszek, zawsze w opozycji, zawsze idący wbrew dominującym ideom i ideologiom - zaciekły wróg komunizmu; krytyk ulegających jego wpływom lewicujących demokracji zachodnich, nazbyt ugodowych wobec ZSRR; oponent nawiązującej do bolszewickich tradycji, pozornie demokratycznej Rosji prezydenta Putina; wreszcie przeciwnik Unii Europejskiej, będącej w jego opinii złagodzoną wersją dawnego Imperium Sowieckiego.

[.]

Unia (Europejska) to dla Bukowskiego Związek Sowiecki w wersji soft, łagodniejszymi środkami zmierzający do osiągnięcia analogicznych celów. "Zachodnia lewica walczy w tej wojnie z obywatelami i o dusze obywateli. Ona nie została pokonana, ta lewica, po upadku Sowietów. Jej szczątki się przegrupowały, zdobyły przyczółki w mediach i prowadzą z nami walkę. Cel jest zawsze ten sam: socjalizm. Taka nowa odmiana eurokomunizmu. A bronią jest polityczna poprawność, rozbudowane europejskie struktury i przedfinałowy socjalizm.

Przedefiniowany tak, by nie straszył swoją nazwą zwłaszcza ludzi ze starego bloku wschodniego. (.) Sam się zastanawiałem, skąd tyle podobieństw pomiędzy ZSRR a UE. Czy to przypadek? Może nasza natura ludzka jest tak ułomna, że lubi powtarzać swoje błędy aż do samozniszczenia? A może Europą rządzą jednak klony tych samych ludzi, którzy tworzyli kiedyś biuro polityczne Sowietów? I otóż ja miałem dostęp do tajnych materiałów z archiwów Gorbaczowa i na tej podstawie dochodzę do wniosku, że to wszystko nie było przypadkiem, tylko zaplanowanym przez Rosjan działaniem na rzecz utworzenia nowej socjalistycznej Europy" - mówi Bukowski, krytykujący Unię za biurokrację, ograniczanie absurdalnymi przepisami ludzkiej wolności, dławienie wolnego rynku, a wreszcie typową dla lewicowego stylu myślenia próbę likwidacji państw narodowych, co może skutkować konfliktami etnicznymi, analogicznymi do wybuchających po rozpadzie ZSRR czy dawnej Jugosławii.

[.]

Źródło: Dziennik Polski, 04.04.2008.

Zobacz także: