Ks. Posacki: lektura sagi o Harrym Potterze może prowadzić do opętania

Przed zgubnym wpływem dzieł o "Harrym Potterze" dla chrześcijańskiej duchowości i ludzkiej psychiki przestrzegł w sobotę znany polski egzorcysta ks. Aleksander Posacki SJ. Jego zdaniem cykl powieści Joanne Rowling zawiera wszystkie formy okultyzmu a także elementy satanistyczne, zaś lektura tych książek w ostatecznej konsekwencji może prowadzić do opętania - podaje KAI.

Krakowski jezuita przemawiał do tłumu słuchaczy, którzy wypełnili warszawską Galerię Porczyńskich, by wysłuchać wykładu pt. "Harry Potter i okultyzm". Duchowny przekonywał, że cykl słynnych powieści zawiera elementy magii, spirytyzmu i wróżbiarstwa a więc wszystkich form okultyzmu.

Słownictwem typowym dla okultyzmu i realnej magii przesycona jest cała saga o Potterze - dowodził jezuita, starając się wykazać tę tezę na przykładzie odczytanego przez siebie fragmentu dotyczącego lekcji wróżbiarstwa.

Egzorcysta przekonywał, że jednym z niebezpieczeństw cyklu o Harrym Potterze jest wyraźnie widoczna w tych książkach ideologia fatalizmu, która odbiera wolność nie tylko człowiekowi, ale i Bogu. - Co się będzie działo z tymi dziećmi - pytał jezuita wyrażając troskę o czytelników. Dodał, że "dotykamy rzeczy śmiertelnie poważnych". Ocenił także, że książka zawiera szereg elementów satanistycznych oraz, że odwołuje się do konkretnych postaci kilku angielskich satanistów.

- W magii nie ma dobra i zła, bo magia jest ponad tymi kategoriami i ponad Bogiem, a więc jest zła sama w sobie - podkreślał znany egzorcysta, sprzeciwiając się spotykanym często opiniom, że książka ukazuje walkę dobra ze złem. - Można powiedzieć, że Harry Potter nie walczy ze złem tylko jest jego częścią - dowodził ks. Posacki.

Jezuita podkreślał, że magia i okultyzm stanowią grzech bałwochwalstwa a więc "najwyższej rangi" i wystąpienie przeciwko pierwszemu przykazaniu Bożemu. -- Dlaczego nie mówią o tym głośno księża i biskupi? - pytał ks. Posacki. Jego zdaniem "nie doceniamy znaczenia magii jako grzechu oraz jego skutków".

Krakowski duchowny wystąpił w ramach trwającego przez całą sobotę cyklu wykładów "Magia - cała prawda". Prelekcje o magii, zniewoleniach oraz pracy egzorcystów spotkały się z olbrzymim zainteresowaniem słuchaczy, którzy do ostatniego miejsca wypełnili przestronną Galerię Porczyńskich przy stołecznym Placu Bankowym.

Inicjatywa towarzyszyła trwającym do niedzieli w Warszawie XIV Targom Wydawców Katolickich.

Źródło: KAI

Zobacz także: