Holandia: Wielki Post jako... "ramadan chrześcijański"

Grupa katolików holenderskich postanowiła propagować trwający obecnie czas Wielkiego Postu jako chrześcijański odpowiednik muzułmańskiego miesiąca postu - ramadanu. Inicjatorem tej akcji jest miejscowa katolicka organizacja charytatywna "Vastenaktie" (Akcja Wielkopostna), która w tym okresie roku kościelnego w całej Holandii zbiera środki na pomoc dla krajów ubogich.

Zdaniem jej członków, wśród katolików w tym kraju jest słabe poczucie znaczenia postu i tego, czym on jest w Kościele i dla wiernych. Dlatego niezbędne jest "bardziej wyraziste odniesienie się do tego okresu", który przygotowuje do świąt wielkanocnych - podkreślają działacze ruchu.

"Musimy oczyścić wizerunek katolickiego Wielkiego Postu, a fakt, że wykorzystujemy do tego termin islamski, spowodowany jest tym, że młodzi więcej wiedzą, co to jest i czym jest ramadan niż Wielki Post" - tłumaczy dyrektor "Vastenaktie" Martin Van der Kuil.

Ramadan jest dziewiątym miesiącem islamskiego kalendarza księżycowego, podczas którego wszystkich muzułmanów (od 16. roku życia) obowiązuje - od wschodu do zachodu słońca - ścisły post i powstrzymanie się od życia płciowego.

Wśród blisko 15,5 mln mieszkańców Holandii katolików jest ponad 4 mln, ale tylko 10 proc. z nich chodzi regularnie co tydzień na Mszę św. Zdaniem Van der Kuila, w jego kraju wymogów Wielkiego Postu przestrzega obecnie najwyżej kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi.

Źródło: KAI

No to doczekaliśmy czasów...! Warto przypomnieć, że holenderscy katolicy uciskani przez rządzących w tym kraju w XIX w. protestantów uważani byli za niezwykle gorliwych. Jak widać, teraz więcej wiedzą o Islamie, którego się obawiają, niż o wierze swoich ojców. Źle to wróży Europie.

Zobacz także: