Wiedźmin - mrok dla dzieci, pusta fascynacja dla młodzieży, czy bzdura dla dorosłych?

(fragmenty artykułów dotyczące rozreklamowanej ostatnio literackiej postaci wiedźmina i gry komputerowej o tym samym tytule)

-[…] czytelnik mógł zapoznać się z ponurym, dwuznacznym moralnie światem, w którym czarownicy zamykali księżniczki w wieżach w obawie przed ich magiczną mocą

[…]

Gościńce tego świata przemierzali wiedźmini, których tradycyjną profesją miało być zabijanie magicznych stworów w ochronie miejscowej ludności. Nie był to ani heroizm, ani nawet troska o maluczkich. Zabijali za sowitą opłatą. Do wiedźmińskiego cechu trafiali jako sieroty lub dzieci oddane przez rodziny.

[…]

Zgorzkniali tępiciele, wyrośli w atmosferze podobnej laboratorium zimnowojennego farmaceuty skrzyżowanego z klasztorem Shaolin.

[…]

Trudno się też oprzeć wrażeniu, że wiedźmini - powołani do życia w połowie lat 80. - więcej niż z herosami fantasy mają wspólnego z postaciami Williama Gibsona, implantującymi w swoje ciała najnowsze zdobycze technologii, czy genetycznie modyfikowanymi bohaterami Bruce'a Sterlinga. Raczej z nurtem cyberpunkowym i filozofią posthumanizmu niż z Tolkienem, Le Guin i Zelaznym

[.]

Wiedźmin Geralt z początku był raczej literackim wehikułem, z perspektywy którego czytelnik oglądał odarte z bajkowości, uwspółcześnione w duchu baśnie. Problemy, jak troska druidów o odpady z manufaktury garbarskiej, nietolerancja wobec posttolkienowskich krasnoludów, elfów i niziołków, przeradzająca się w pogromy, partyzantka i terror, wreszcie wojna, dylematy pieniądza i władzy - oceniane są przez postacie ze zgoła współczesną wrażliwością.

[…]

Podobnie jak w prozie Sapkowskiego, większość z tych decyzji okazuje się wyborem pomiędzy jednym złem a drugim, z których każde ma ludzką (elfią czy krasnoludzką) twarz i przekonującą motywację.

[…]

Tymczasem interaktywność gry komputerowej konfrontuje z wyzwaniami dla sumienia: unieść miecz przeciw ludziom, bezwzględnie prześladującym elfy i krasnoludy, wiedząc, że niektórzy z nieludzi dokonywali aktów terroru? Poświęcić cenne chwile na uwolnienie więźniów, zaprzepaszczając tym samym szansę na schwytanie oprawców? Ochraniać przed wygłodniałymi potworami człowieka, który dopuszczał się gwałtu?

[…] niepozbawiony przekleństw język dialogów, krwawe sceny walk […] i nie zawsze okryte kobiece wdzięki […]

Dlaczego jednak dziś tak bardzo chcemy się przenosić do wymyślonych światów? W dużej mierze jest to efekt przeładowania informacyjnego, globalizacji, korporacjonizmu. Człowiek współczesny żyje w samym środku wojny informacyjnej. Obciążenie, któremu podlega, jest bardzo duże - kto wie, czy nie przekracza jego możliwości adaptacyjnych, na co wskazuje wysyp chorób psychicznych i schorzeń cywilizacyjnych, psychosomatycznych.

[…] w pewnym sensie świat wirtualny staje się, paradoksalnie, jedynym naturalnym środowiskiem człowieka. Zaczynamy żyć w świecie wykreowanym medialnie. Telewizja, radio, gazety, sieć… Jeśli mam być zawodowo sprawny, to nie mam czasu na kontakty bezpośrednie.

[…] z kolei przeciwników tego rodzaju zabaw znajdziemy. wśród wojskowych, którzy twierdzą, że gry komputerowe neutralizują w nas tabu zadawania śmierci. Podczas wojen ogromna liczba ludzi strzela tak, żeby nie zabić - w powietrze, obok itd. - co jest przejawem naturalnej niechęci do zabijania. Gry, w których zabijamy tysiące przeciwników, tę niechęć zmniejszają. O czym świadczą niestety kolejne masakry w szkołach.

Źródło: Tygodnik Powszechny, 25.11.2007

Zobacz także: