Ojciec Święty Benedykt XVI nie chce nowoczesnej muzyki.

(na podstawie artykułu Koniec hip-hopu i rocka w kościołach?)

Jak podaje brytyjski "Times", Ojciec Święty rozważa zmiany w muzyce kościelnej. Chce On upowszechnić używanie chorału gregoriańskiego i barokowej muzyki liturgicznej, od których odeszło się po Soborze Watykańskim II. W specjalnym przesłaniu do biskupów i księży Bazyliki Świętego Piotra zwrócił uwagę by w kwestii muzyki kontynuować tradycję - za wzór podał św. Grzegorza Wielkiego (590 - 604 r.), który zebrał melodie chorału.

Prawdopodobnie, Ojciec Święty będzie dążył do wykluczenia muzyki nowoczesnej z Kościołów. Wskazują na to wypowiedzi bliskich współpracowników papieża. Prałat Valentin Grau, szef Pontyfikalnego Instytutu Muzyki Liturgicznej, mówi o dewiacjach w kościelnej muzyce i profanacji.

Zastrzeżenia te szczególnie dotyczą Kościołów na Zachodzie. Mają miejsce "msze błazeńskie", gdzie wierni przebierają się za klaunów, wygłupiają się, a przygrywa im orkiestra cyrkowa. Brazylijski ksiądz Marcello Rossi odprawia rockowe msze na świeżym powietrzu. Z kolei austriacki ruch Find-fight-follow urządza nabożeństwa przy muzyce dance i kolorowych światłach.

- O tych mszach można powiedzieć wszystko, ale nie to, że są katolickie. Obniżają prestiż Kościoła i nie współgrają z powagą mszy świętej - mówi Michael Akerman z katolickiej organizacji Pro Ecclesia et Pontifice - Chorał gregoriański symbolizuje powagę, głębię i podniosłość naszej wiary. Dokonywany przez Benedykta XVI powrót do katolickich korzeni wzmacnia Kościół. Nie może on na siłę dostosowywać się do ciągle zmieniającego się świata.

Odmienne zdanie prezentuje ojciec Jakub Nesterowicz - dominikanin. Brał on udział w "nabożeństwie hiphopowym". Twierdzi, że chorał jest piękny ale jeśli ktoś woli hip-hop, to czemu nie? Przecież w ten sposób przyciąga się młodzież do Boga.

Źródło: Rzeczpospolita, 21.11.2007

Komentarz Krucjaty:

Trzeba postawić podstawowe pytanie: co się odbywa w trakcie nabożeństwa: bezkrwawa ofiara naszego Pana Jezusa Chrystusa, czy impreza? Jeśli ofiara, to cóż w tym imprezowego? Jeśli impreza to co to ma wspólnego z ofiarą? Nie podobna połączyć tych rzeczy. Dlatego myli się każdy, kto sądzi, że zbliżeniem do świata, zbliża do Boga. Może zbliża do osoby księdza, który jest "wporzo", ale nie do Boga, który jest poważny.

Zobacz także: