Wielka Brytania: twórca ustawy aborcyjnej przerażony jej skutkami

Główny twórca brytyjskiej ustawy dopuszczającej zabijanie dzieci nienarodzonych lord David Steel krytykuje obowiązujące obecnie na Wyspach prawo i twierdzi, że dostęp do aborcyjnych praktyk jest zbyt powszechny, co wykorzystują kobiety jako środek do kontroli urodzeń – podaje KAI.

Lord Steel, który był inicjatorem Ustawy Aborcyjnej z 1967 roku i często jako prawnik pomagał bronić się w sądzie lekarzom oskarżanym o zabijanie dzieci w łonach matek, dziś uważa, że zbyt wiele kobiet dokonuje aborcji z zupełnie niewłaściwych powodów.

Zabierając głos podczas londyńskiej konferencji poświęconej aborcji podkreślił, że przerywanie ciąży nie może być stosowne jak środek antykoncepcyjny. Jego zdaniem wynika to m.in. z braku wiedzy w zakresie etyki seksualnej.

Uchwalona w 1967 r. przez brytyjski parlament ustawa aborcyjna jest jedną z najbardziej liberalnych w Europie. Każdego roku w Wielkiej Brytanii zabija się około 200 tys. dzieci w łonach matek. Aborcja może być dokonana na życzenie do szóstego miesiąca ciąży, pod warunkiem uzyskania opinii dwóch lekarzy. Proaborcyjne grupy chcą zmienić ten zapis pozwalając na szeroki dostęp do praktyk aborcyjnych, które mogłyby być również przeprowadzane przez pielęgniarki i położne.

Brytyjscy katolicy wypowiedzieli stanowczą wojnę zabijaniu dzieci nienarodzonych. Niedawno angielscy biskupi wezwali, by naciskać rządzących w kwestii zmiany aktualnie obowiązującej ustawy a jednocześnie wspierać kobiety w ciąży, edukować młodzież do odpowiedzialnego rodzicielstwa i szanować decyzje tych pracowników służby zdrowia, którzy odmawiają wykonywania lub asystowania przy zabiegach przerywania ciąży.

Źródło: KAI

Zobacz także: