Ukraińcy wymierają

Ukraińcy wymierają w większym stopniu niż w okresie II wojny światowej - oświadczył w specjalnym wystąpieniu telewizyjnym prezydent Ukrainy Wiktor Juszczenko. Od 1993 r. liczba ludności ukraińskiej spadła o blisko 6 milionów. Być może ten negatywny trend odwróci rządowa ofensywa prorodzinna. Wskaźnik przyrostu urodzeń minimalnie skoczył w górę.

W 1993 r. na Ukrainie mieszkało 52,5 mln ludzi, obecnie tylko 46,6 miliona. Według danych Państwowego Komitetu Statystyki liczba mieszkańców w kraju nadal drastycznie maleje - tylko od lipca do sierpnia br. spadek ten wyniósł 16,3 tysiąca. W pierwszych 7 miesiącach br. na Ukrainie narodziło się blisko 27 tys. dzieci, zmarło natomiast blisko 45 tys. osób, w tym 3 tys. to niemowlęta w wieku do 1. roku życia. Wiktor Juszczenko, idąc do wyborów prezydenckich w 2004 r. z programem "Dziesięć kroków naprzeciw ludziom", obiecał, że radykalnie poprawi sytuację demograficzną w kraju. Przełom jak dotychczas jednak nie nastąpił, chociaż rząd ukraiński w kwietniu 2005 r. ponad dziesięciokrotnie zwiększył jednorazowe becikowe wypłacane po narodzeniu dziecka. Obecnie wynosi ono 8,5 tys. hrywien (425 USD). Ostatnio na Ukrainie obserwuje się minimalny wzrost urodzin, ale stosunek liczby urodzeń do liczby zgonów nadal pozostaje niepokojący i na tysiąc mieszkańców wynosi 10:17. Władze w Kijowie oczekują wzrostu urodzin do 11-12 dzieci na 1 tys. mieszkańców.

Prezydent Juszczenko w orędziu do narodu zaapelował także o zdrowy tryb życia, szczególnie do młodzieży. Ale w sytuacji, gdy wśród młodych ludzi, dzięki wszechobecnym reklamom, propaguje się alkohol, papierosy, seks, środki antykoncepcyjne i aborcję, trudno oczekiwać zmian. Ukraina jest obecnie europejskim liderem, jeśli chodzi o liczbę chorych na HIV/AIDS. Aborcja w kraju jest uważana za zwykły zabieg chirurgiczny. Alkohol i narkotyki są w praktyce dostępne już dla nastolatków, a liczba prostytutek wśród młodych Ukrainek utrzymuje się na stałym, wysokim poziomie.

źródło: Nasz Dziennik; 19.09.2007

Zobacz także: