Bp Płoski: WP na misjach broni współczesnego przedmurza

Do chronienia wartości chrześcijańskich i nie przekształcania Europy w Euroarabię zaapelował 11 września biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. Hierarcha wygłosił homilię podczas Mszy świętej celebrowanej na warszawskiej Cytadeli w przeddzień Święta Wojsk Lądowych - informuje KAI.

W modlitwie uczestniczyły m.in. rodziny żołnierzy poległych podczas pełnienia misji pokojowych.

Bp Płoski zestawił zwycięstwo, jakie w XVII w. pod Wiedniem odniósł nad Turkami Jan III Sobieski z terrorystycznymi atakami na USA z 11 września 2001 r. - Atak ten został zaplanowany ze zbrodniczą precyzją przez Osamę bin Ladena i grupę terrorystów islamskich dokładnie, nieomal co do godziny, tak, aby w rocznicę bitwy pod Wiedniem pomścić na "niewiernych" nie tylko największą klęskę islamu w historii, ale również zadać zabójczy cios naszej cywilizacji - powiedział biskup polowy.

Bp Płoski powiedział, że bezprecedensowy, zbrodniczy atak terrorystów islamskich był skierowany nie tylko w najpotężniejsze państwo naszej cywilizacji, ale był atakiem przeciwko ludzkości.

Biskup podkreślił przy tym znaczenie polskich żołnierzy w koalicji przeciwko globalnemu terroryzmowi. - Na swych mundurach, sztandarach, pancerzach XXI wieku zanieśli biało-czerwone znaki tam, gdzie dziś przebiega w globalnej skali skomplikowana granica przedmurza - powiedział bp Płoski.

Na zakończenie biskup polowy zawierzył żołnierzy wojsk lądowych Maryi, odczytując hymn na cześć Bogarodzicy.

Wraz z biskupem Płoskim przy ołtarzu modlił się ks. płk Dariusz Kowalski, Dziekan Wojsk Lądowych, przedstawiciele Ordynariatu Prawosławnego oraz Ewangelickiego Duszpasterstwa wojskowego.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Obrony Narodowej, generałowie WP oraz członkowie rodzin żołnierzy poległych podczas pełnienia misji pokojowych.

Bp Płoski, wraz z biskupami polowymi prawosławnym i ewangelickim zapalili znicze przed epitafium ku czci żołnierzy Wojsk Lądowych poległych podczas pełnienia służby w misjach pokojowych i stabilizacyjnych. Kwiaty i znicze złożyli również żołnierze i rodziny poległych.

źródło: KAI

Zobacz także: