Niemieccy komuniści kazali strzelać do kobiet i dzieci

Archiwiści przekopujący kilometry akt enerdowskiej bezpieki dokonali sensacyjnego odkrycia. Znaleźli rozkaz zalecający strzelanie do osób, które chciały uciec z komunistycznych Niemiec Wschodnich na Zachód. Strzelajcie nawet do kobiet i dzieci - nakazywali autorzy instrukcji. To przełom, bo dotychczas byli enerdowscy decydenci konsekwentnie zaprzeczali istnieniu "licencji na zabijanie" - donosi DZIENNIK.

[...] Odnaleziony właśnie rozkaz - "Nie wahajcie się użyć broni palnej wobec osób nielegalnie przekraczających granicę. Nawet jeśli będą to kobiety i dzieci" - skierowany był do agentów, którzy mieli bez skrupułów likwidować uciekinierów. Wszystko miało jednak wyglądać na przypadkowy strzał zbyt nerwowego pogranicznika, a nie celową politykę wschodnioniemieckiego reżimu.

Odkąd w sobotę informacja o istnieniu sensacyjnego dokumentu ujrzała światło dzienne, w Niemczech ruszyła publiczna debata. "To dowodzi, że wciąż bardzo mało wiemy o przeszłości NRD" - mówiła szefowa Urzędu ds. Akt Stasi Mirianne Birthler. Do ofensywy przystąpił też najbardziej znany historyk byłego NRD Hubertus Knabe, który kieruje instytucją ścigającą komunistycznych zbrodniarzy. "Enerdowskie władze przez lata wypierały się tego, że udzieliły Stasi <licencji na zabijanie> uciekinierów. Tłumaczyli, że wszystkie śmiertelne ofiary ucieczek to były po prostu nieszczęśliwe wypadki. Teraz znaleźliśmy dymiący rewolwer" - ogłosił w sobotę Knabe. Dodał też, że zwrócił się do prokuratury, by sprawdziła, którego z żyjących jeszcze byłych dygnitarzy NRD można w związku z odnalezionym dokumentem postawić przed sądem. [...]

źródło: Dziennik; 12.08.2007

Zobacz także: