Gejowska enklawa w centrum Rzymu

Nieopodal Koloseum proklamowano oficjalnie pierwszą we Włoszech ulicę gejów. Patronat nad imprezą objęło troje heteroseksualnych ministrów. Mieszkańcy Rzymu i przedstawiciele opozycji są oburzeni.

Gay Street to ostatnie 300 metrów ulicy św. Jana na Lateranie, biegnącej od bazyliki do Koloseum. W 2001 r. lesbijska para otworzyła tam lokal dla LGBT, czyli lesbijek, gejów, biseksualistów i transseksualistów. Niedługo potem powstał bar, w którym barmanami mogą być tylko geje. Dziś okolica jest homoseksualną enklawą.

Organizacje gejowskie od kilku lat zabiegały, by władze miejskie oficjalnie oddały im tę okolicę we władanie. Życzenie spełnione zostało w nocy z czwartku na piątek, choć tylko do końca sierpnia. Od piątku do 1 września tę część ulicy przemianowano na Gay Street i zamknięto dla ruchu kołowego. Podczas uroczystości przy dźwiękach gejowskiej muzyki przemawiała pani asesor ds. równouprawnienia na Kapitolu. Odczytała też entuzjastyczne przesłanie do gejów podpisane przez troje ministrów: Barbarę Pollastrini (ds. równouprawnienia), Giovannę Meladrii (resort młodzieży i sportu) i Paolo Ferrero (opieka społeczna). [...]

Mieszkańcy skarżą się, że to zgorszenie dla dzieci. Nie chcą też mieszkać w samym środku dyskoteki. Opozycja przypomina, że niegdyś w Koloseum męczono chrześcijan, a dziś w tym miejscu co roku w Wielki Piątek odbywa się procesja drogi krzyżowej. Kościół na razie jednak milczy.

źródło: Rzeczpospolita, 04/05.08.07

Zobacz także: