Chiny uśmierciły urzędnika, by zyskać wiarygodność

Wczoraj wykonano wyrok śmierci na byłym szefie Ogólnochińskiej Państwowej Administracji Żywności i Leków, który brał łapówki za dopuszczanie na rynek niesprawdzonych lekarstw.

Ostatni raz urzędnika takiej rangi stracono za korupcję w 2000 r.

Xiaoyu Zheng kierował do 2005 r. agencją, którą powołano na wzór amerykańskiej Administracji Żywności i Leków, by ujednolicić normy leków i żywności produkowanych w Chinach. W maju 2007 r. pekiński sąd uznał, że 62-letni obecnie Zheng przyjął 850 tys. dol. łapówek za dopuszczenie na rynek setek nieprzetestowanych leków. Wśród nich były antybiotyki, po zażyciu których zmarło dziesięć osób.

Zheng odwołał się od wyroku, twierdząc, że jest "za surowy". Przypominał, że przyznał się do winy i współpracował ze śledztwem. Jednak apelację odrzucił sąd najwyższy.

Surowość wyroku tłumaczy się chęcią odzyskania wiarygodności przez chińskich eksporterów. Wyrok wydano, gdy w kilku krajach, w tym USA, wybuchły skandale z importowanymi z Chin wyrobami. Np. pasta do zębów zawierała glikol zamiast gliceryny spożywczej, a karma dla zwierząt - trującą melaminę. W ostatnich tygodniach kontrola przeprowadzona w całych Chinach zakwestionowała jakość co piątego produktu żywnościowego jako niezgodnego z chińskimi normami.

Na wysokość wyroku mógł też wpłynąć zbliżający się zjazd partii komunistycznej i wzmagająca się kampania przeciwko korupcji w jej szeregach.

źródło: www.gazeta.pl

Zobacz także: