W Hiszpanii muzułmanie stawiają żądania

Na konferencji w Kordobie delegaci organizacji muzułmańskich z całego świata domagali się przyznania obywatelstwa hiszpańskiego potomkom Maurów wypędzonych w 1610 r. z Półwyspu Iberyjskiego.

Pierwszy raz w swej 25-letniej historii World Islamic People Leadership - ruch skupiający 400 organizacji islamskich z całego świata - wybrał na miejsce spotkania Hiszpanię, gdzie legalnie mieszka około miliona muzułmanów, a nielegalnie być może dwa razy tyle. Uczestnicy dwudniowej (18-19 czerwca) konferencji ogłosili "dekalog", który ma "wypełnić treścią" Przymierze Cywilizacji zaoferowane wyznawcom islamu przez premiera José Zapatero. Prócz obywatelstwa dla potomków Maurów znalazł się w nim pomysł stworzenia międzynarodowego obserwatorium, które ma tropić wszelkie przejawy islamofobii.

Stosunek Hiszpanów do imigrantów z krajów islamu zmienił się po 11 marca 2004r., kiedy inspirowani przez al Kaidę fanatycy dokonali zamachów na madryckie pociągi (zginęło prawie 200 osób) Większość Hiszpanów obawia się dziś islamskich terrorystów tak samo jak rodzimej baskijskiej ETA lub bardziej. Trzech na czterech Hiszpanów chce zwiększenia środków na walkę z islamskim terroryzmem, co czwarty odmówiłby przybyszom z krajów islamskich prawa głosu w hiszpańskich wyborach.

Strach przed zamachami potęgują komunikaty al Kaidy, w których wzywa ona do odbicia z rąk Hiszpanów al Andalus - terenów zajmowanych niegdyś przez Arabów na Półwyspie Iberyjskim. Ajman Zawahiri, osoba numer dwa w al Kaidzie, proponuje zacząć od hiszpańskich enklaw w Maroku, Ceuty i Melilli. Hiszpański wywiad ostrzega przed atakami na hiszpańskie placówki i obiekty turystyczne za granicą. Na celowniku są hiszpańscy żołnierze biorący udział w zagranicznych misjach. Al. Kaida żąda od Zapatero, który w 2004 r. wycofał hiszpański kontyngent z Iraku, by postąpił podobnie z żołnierzami stacjonującymi teraz w Afganistanie.

źródło: Rzeczpospolita: Tęsknota za al Andalus, 22.06.07

Zobacz także: