Religia laickości
Czy śpiewanie piosenek o miłości do Jezusa jest wstydliwym występkiem? A czy określenie "chrześcijańska" w nazwie organizacji może razić czyjąś wrażliwość? Okazuje się, że tak. I nie chodzi wcale o kraj rządzony przez fanatycznych muzułmańskich mułłów, lecz o Wielką Brytanię uważaną za jeden z najbardziej cywilizowanych i demokratycznych krajów świata, w którym podstawowe swobody obywatelskie - wolność słowa i wyznania - cenione są niezwykle wysoko.
Na czarnej liście londyńskich władz miejskich znalazła się chrześcijańska organizacja charytatywna, której polskie szefowe nie chciały się wyprzeć zasad wiary. Pikanterii sprawie dodały oskarżenia o zbyt mało entuzjastyczny stosunek do homoseksualistów. "Oczekujemy od placówek, które wspieramy, aby były wolne od wszelkich religijnych akcentów" - zażądali urzędnicy i zagrozili odebraniem organizacji dotacji.
Wprawdzie przestraszyli się w końcu medialnego szumu i groźbę wycofali, ale nieprzychylny chrześcijanom klimat wcale nie mija. Nie tylko w Wielkiej Brytanii.
Czyż nie tak należy traktować rugowanie świątecznych jasełek ze szkół (Hiszpania), odsyłanie bożonarodzeniowych paczek dla przedszkolaków, bo znalazły się w nich czekoladki w kształcie św. Mikołaja (Francja), czy cenzurowanie kolęd (Włochy). W tym roku większość brytyjskich firm już zrezygnowało z religijnych odniesień do Bożego Narodzenia.
Choć na ogół tego typu praktyki podlewa się poprawnościowopolitycznym sosem i obawą przed urażeniem uczuć mniejszości religijnych, to ich wymowa wydaje się jednoznaczna. Na Zachodzie publiczne przyznawanie się do wiary chrześcijańskiej coraz częściej jest uważane za zwykłe faux pas. Trudno się oprzeć wrażeniu, że łatwiej jest już nawet być muzułmaninem.
Chrześcijaństwo ze swoimi zasadami i wartościami przestaje się mieścić w europejskich ramach. Jedyną religią, jaką Europejczycy są skłonni wyznawać, jest religia laickości i to w swej najbardziej fundamentalnej postaci.

Beata Zubowicz


źródło: Rzeczpospolita, 09.12.2006

Zobacz także: