Pod opieką Maryi
Benedykt XVI przed figurą Matki Boskiej na placu Hiszpańskim w Rzymie apelował wczoraj, by "powiedzieć nie iluzji władzy, pieniądza, przyjemności; nieuczciwym zarobkom, korupcji i hipokryzji, egoizmowi i przemocy".
Święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny jest we Włoszech obchodzone bardzo uroczyście. Jest to dzień wolny od pracy, toteż Włosi rozpoczęli wczoraj długi weekend.
W południe, podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański, Ojciec Święty powiedział, że jest to jedno z najpiękniejszych i najpopularniejszych świąt Błogosławionej Dziewicy.
Do Polaków na placu św. Piotra powiedział: - W adwentowym czasie towarzyszy nam Maryja niepokalanie poczęta, oczekująca narodzin Bożego Syna. Jej opiece zawierzam cały Kościół i proszę, aby budziła w nas tęsknotę za przychodzącym Zbawicielem. Niech Bóg wam błogosławi.
Po południu papież udał się otwartym samochodem na plac Hiszpański, by modlić się przy figurze Matki Boskiej. Witały go tłumy rzymian. Statua stoi w tym miejscu od 1856 r. na pamiątkę ustanowienia dogmatu o niepokalanym poczęciu. Wówczas w ustawianiu postumentu i figury brało udział 200 jednostek straży pożarnej. Dlatego tradycyjnie jako pierwsi, już o godz. 7 rano, strażacy składają kwiaty przy figurze. Potem przychodzi kolej na przedstawicieli różnych stanów, zawodów i instytucji. Papieże zaczęli przybywać w to miejsce w latach 50. ubiegłego stulecia.
Po uroczystości papież udał się do Bazyliki Santa Maria Maggiore, gdzie znajduje się relikwia - cząstka żłóbka z Betlejem. Modlił się przez chwilę przed obrazem Matki Bożej - patronki Rzymu.

Ks. JAROSŁAW CIELECKI

(Watykan)


źródło: Dziennik Polski, 09.12.2006

Zobacz także: