Św. Paweł za Murami
Archeolodzy potwierdzili autentyczność grobu Apostoła Narodów

Watykańscy archeolodzy twierdzą, że dysponują już ostatecznymi dowodami potwierdzającymi, że w rzymskiej Bazylice Świętego Pawła za Murami znajduje się autentyczny grób Apostoła Narodów.
- Jesteśmy pewni, że w grobowcu, uznanym już w czwartym wieku, pochowano świętego Pawła Apostoła - powiedział archeolog Giorgio Filippi, który kierował pracami badawczymi w bazylice.
Poinformował, że jego zespół odnalazł rzymski sarkofag dokładnie pod inskrypcję: "Paweł Apostoł i Męczennik", w miejscu poniżej głównego ołtarza.
Prace archeologiczne, których celem było potwierdzenie prawdziwości grobu świętego Pawła, trwały w bazylice od 2002 r. Nie zbadano zawartości sarkofagu, ale Filippi nie wykluczył, że zrobi to w przyszłości. Ujawnił też, że w sarkofagu znajduje się mały otwór.
Jak dodał, w 2000 r., gdy z okazji obchodzonego wówczas przez Kościół Wielkiego Jubileuszu rzymska Bazylika Świętego Pawła za Murami była dosłownie oblężona przez pielgrzymów, zapadła decyzja o tym, by udostępnić wiernym grób Apostoła Narodów.
Szczegóły tego projektu oraz wyniki prac archeologicznych zostaną zaprezentowano na konferencji prasowej w Watykanie w najbliższy poniedziałek.

(PAP)


źródło: Dziennik Polski, 07.12.2006

Zobacz także: