Uczniowie szatana
[...] Satanizm zdobywa coraz szerszą rzeszę zwolenników. Są wśród nich głównie ludzie młodzi, ofiary trendu widocznego w modzie i muzyce blackmetalowych zespołów. [...]
Jego adepci sami siebie nazywają "uczniami diabła". Rekrutują się z szeregów młodzieży pozbawionej marzeń, osób dorosłych spragnionych ezoteryzmu o zapachu siarki oraz kontestatorów, którym potrzeba ideologii, by ubrać w nią pełne nienawiści przekonania. Najwięksi zapaleńcy zaczytują się w literaturze okultystycznej barona Aleistera Crowleya oraz w "The Satanic Bible" autorstwa amerykańskiego "maga" Antona LeVeya, założyciela Kościoła szatana. Dużą popularności cieszą się też internetowe poradniki czarnej magii.

Sataniści uważają się za elitę. Są wściekle antychrześcijańscy. Za pomocą swoich rytuałów chcą doprowadzić do upadku wszystkich religii i zniszczyć moralne fundamenty, na których zbudowane jest społeczeństwo. Pragną obalić obecny ład i na jego ruinach stworzyć kontrolowany przez siebie porządek. Ten temat coraz częściej podejmują autorzy książek, twórcy muzyki, reżyserzy. Nawet rysownicy komiksów chętnie grają na tej demonicznej nucie, chcąc trafić do szerokiej publiczności, lubującej się w przemocy i agresji. Choć wiadomo, że nihilizm propagowany przez tę nową modę podsyca wśród młodzieży nastroje depresyjne. [...]
"Satanistą nikt nie staje się z dnia na dzień - mówi ojciec Benoît Domergue, znany specjalista zajmujący się tym tematem. - Ale niewiele trzeba, żeby się wciągnąć. Wystarczą ogłuszające, otępiające zmysły koncerty, pastylki ecstasy za 10 euro sztuka i otaczająca młodych ludzi kultura śmierci". To ona zbanalizowała horror i sadyzm. Młodzi przyznają, że przemoc i agresja budzą w nich niechęć, lecz bywają też fascynujące. To dlatego grają w krwawe gry wideo w rodzaju Resident Evil czy Manhunt. Odwiedzają pełne okropności strony internetowe [...], gdzie można obejrzeć zwłoki i zmasakrowane ciała. Zaglądają tam nawet dzieciaki z szóstej klasy.

Trzy czwarte przyszłych satanistów zaczyna swoją ponurą fascynację diabłem od uczestnictwa w subkulturze gotyckiej. Sama w sobie nie jest ona demoniczna, ale korzysta z motywów kultury śmierci. Gotów łatwo rozpoznać po ich nienaturalnie bladych twarzach i oczach mocno podkreślonych czarnym tuszem. Adepci tego ruchu wpinają kolczyki w najdziwniejsze miejsca na ciele.

Najbardziej widoczni są w dużych miastach. Chętnie odwiedzają sklepiki z gotyckimi akcesoriami, takimi jak wampiryczne peleryny czy zestawy biżuterii złożone z sygnetów i kolczyków wykonanych z gwoździ. Tam również mogą zaopatrzyć się w plakaty grup blackmetalowych. O takich zespołach dużą wiedzę zebrał ojciec Domergue. W marcu na zebraniu rodziców w liceum Sainte-Croix w Orleanie duchowny pokazał zebranym teledysk Marilyna Mansona, ubranego w nazistowski hełm. Domergue chciał uświadomić rodzicom, jak były kapłan Kościoła szatana, przy akceptacji publiczności i muzycznych krytyków, "wywiera zgubny wpływ na młodych".
[...] Satanizm może skłaniać do zachowań autodestrukcyjnych - niebezpieczeństwo dotyczy zwłaszcza nastolatków z trudną przeszłością. "Brak ograniczeń i jasnych kryteriów sprawia, że mają oni mniejszą świadomość powagi swoich czynów - mówi psycholog dziecięcy Marie-Michele Bourrat. - Na początku wydaje się im, że wszystko kontrolują. Potem czują, że zawładnęła nimi jakaś nieznana siła. Próbują odzyskać panowanie nad swoim życiem, odszukać to, co stracili. I tu zaczyna się problem".


Źródło: Onet.pl za L`Express

Zobacz także: