Minister kazał usunąć wizerunek Chrystusa
Francuski minister sprawiedliwości Pascal Clément nakazał usunięcie obrazu ukrzyżowanego Chrystusa, który od ponad 100 lat znajdował się w sali sądu w Metz. W ten sposób minister zakończył trwający od 1999 r. spór o obraz. Po decyzji ministra zostanie on przeniesiony do kościoła w Saint-Avold.
Do sporu o wizerunek Chrystusa doszło przed 7 laty, kiedy to obrońca sądzonego za serię zabójstw, Francois Heaulme, oburzył się na apel sędziego skierowany do oskarżonego, by ten zastanowił się nad swoją obroną, biorąc pod uwagę "Boskie przebaczenie". Od tego czasu obraz został zakryty tkaniną, mimo że w przeprowadzonym plebiscycie w 2000 r. zdecydowana większość pracowników trybunału opowiedziała się za jego pozostawieniem w sali sądowej.
Obraz "Ukrzyżowany Chrystus" o wymiarach 3,5 na 1,7 m namalował artysta z Lotaryngii, Théodor Devilly w 1866 r. Stanowił on nieodłączny religijny element sądu w Metz. Decyzja o jego przeniesieniu jest tym bardziej niezrozumiała dla personelu, że w departamencie obowiązują zasady konkordatu z 1801 r., w ramach którego nauka religii odbywa się w szkołach publicznych, a księża mają statut urzędników państwowych.

Franciszek L. Ćwik, Caen

Źródło: Nasz Dziennik, 5-6.08.2006

Zobacz także: