Za plugastwa zapłacą fortunę
Kongres USA zaostrzył kary za obsceniczność w mediach

Izba Reprezentantów Kongresu USA przytłaczającą większością głosów przyjęła w środę projekt ustawy przewidujący ponad dziesięciokrotne podwyższenie kar finansowych za skażanie programów radiowych i telewizyjnych materiałami obscenicznymi. Za poparciem projektu głosowało aż 375 kongresmanów, przeciwko - 35. Amerykańscy senatorowie zapowiadają nieustępliwą walkę w obronie instytucji małżeństwa.
Niższa izba Kongresu podwyższyła do 325 tys. dolarów maksymalny wymiar kary za emitowanie przez stacje radiowe i telewizyjne treści nieprzyzwoitych. Może zostać ona nałożona zarówno na nadawcę, jak i gościa propagującego na jej falach obyczajowy i moralny brud. Dotychczasowa maksymalna kara za tego typu przestępstwo wynosiła 32 tys. dolarów, a obecnie jest ponad 10-krotnie wyższa. - Po tym, jak wymiar kary został podniesiony do 325 tys. dolarów, jestem przekonany, że nadawcy dwa razy pomyślą, zanim zdecydują się wysłać w eter materiały obsceniczne - oświadczył jeden z autorów zaakceptowanego projektu.
Przyjęty dokument dotyczy nie tylko stacji radiowych i telewizyjnych nadających w eterze, lecz także kanałów radiowych i telewizyjnych, których programy odbierane są za pośrednictwem sieci kablowych i satelitarnych. Dzięki swojej decyzji Kongres prawnie uniemożliwił amerykańskim kanałom telewizyjnym emitowanie materiałów niegodziwych, tj. przejawiających swój otwarcie seksualny charakter, jak również epatujących widzów przemocą i używaniem słów niecenzuralnych. Kongresmani dopilnowali w ustawie, by w godzinach 18.00-22.00, ze względu na dzieci, zakazano nadawania programów, których treści oceniono jako mniej szkodliwe. [...]

Waldemar Moszkowski

Nasz Dziennik, 09.06.2006

Zobacz także: