Poznań: "Męczennicy XXI wieku"
Dziś w Poznaniu w pojazdach komunikacji miejskiej pojawiły się plakaty z wizerunkami chrześcijańskich męczenników XXI wieku. Akcja plakatowa towarzyszy i zachęca do udziału w zaplanowanej na piątek 3 marca - pierwszy piątek Wielkiego Postu - Drodze Krzyżowej z rozważaniami na temat świadków Chrystusa, którzy ponieśli męczeńską śmierć w obecnym stuleciu. Inicjatorem piątkowego nabożeństwa na placu Mickiewicza w Poznaniu i akcji plakatowej jest Fundacja Świętego Benedykta, wydawca dwumiesięcznika "Christianitas".
- Nadal nie mamy w naszym kalendarzu takiego dnia w roku, w którym wspominalibyśmy naszych współbraci cierpiących w świecie. Nie mamy też obyczaju modlitwy za nich - właśnie dlatego, że o tych trudnych sprawach nie wiemy, są one dla nas odległe. Czas to zmienić! - pisze Paweł Milcarek na stronie internetowej christianitas.pl. Redaktor naczelny pisma "Christianitas" przedstawiając akcję plakatową wyjaśnia, że w ten sposób męczeństwo przestaje być abstrakcyjnym pojęciem, a słowo "męczennicy" być może nie kojarzy się już tylko z odległymi wiekami.
Jak podkreślają organizatorzy Droga Krzyżowa, która w piątek o godz. 18 przejdzie ulicami Poznania ma błogosławieństwo abpa Stanisława Gądeckiego. Fotografie na plakatach przedstawiają świeckich chrześcijan oraz zakonnice i księży prześladowanych, torturowanych i zamordowanych w takich krajach jak Indonezja, Turcja, Chiny, Pakistan, Republika Burundi.
Plakaty miały się także ukazać w warszawskich tramwajach, ale nie zgodziła się na to agencja reklamowa ADAMAR, administrująca przestrzenią reklamową Tramwajów Warszawskich. - Taka odmowa musi oznaczać, że kierownictwo firmy uznało widok męczenników i prośbę o modlitwę za skandal naruszający ład i moralność publiczną. Tymczasem prawdziwym skandalem jest dokonywana przez dysponentów reklam dyskryminacja chrześcijan i zamykanie nam ust, gdy chcemy powiedzieć o bezdyskusyjnym problemie naszego świata. Gdy chcemy przypomnieć, że w naszym świecie wciąż zabija się chrześcijan - uważa Paweł Milcarek.

christianitas.pl, 27.02.2006

Zobacz także: