Zmuszają chrześcijan do zmiany wiary
W Indiach nie ustają prześladowania chrześcijan. Przy biernej postawie władz hinduiści siłą zmuszają wyznawców Chrystusa do porzucania swojej wiary. Rzecznik Konferencji Episkopatu Indii stwierdził, że rząd powinien zająć się tą sprawą, ponieważ konwersje przeprowadzane są z użyciem siły.
W minioną niedzielę w indyjskim stanie Orissa w miasteczku Rourkela pod groźbą siły ze strony fundamentalistów należących do Viswa Hindu Parishad - paramilitarnej młodzieżowej bojówki hinduistów - zmuszono do wyrzeczenia się wiary i przejścia na hinduizm 25 chrześcijan.
Zaniepokojenie coraz częstszymi przejawami przemocy wobec chrześcijan wyraził przewodniczący Unii Katolików Indyjskich John Dayal. Przypomniał on, że z jednej strony hinduiści oskarżają chrześcijańskich misjonarzy o prozelityzm, z drugiej jednak milczą, kiedy dochodzi do przymusowych nawróceń chrześcijan na hinduizm.
Chrześcijanie w stanie Orissa są szczególnie prześladowani. Rządzi tam ekstremistyczna partia Bharatija Dżanata sprzeciwiająca się przechodzeniu wyznawców hinduizmu na chrześcijaństwo lub buddyzm. Obowiązuje nakaz starania się o pisemną zgodę miejscowych władz na zmianę religii. Przepisy te są jawnie wymierzone w mniejszości wyznaniowe.
PS, RW

Nasz Dziennik, 07.02.2006

Zobacz także: