Odsłaniają Boga w pracy
Coraz więcej amerykańskich przedsiębiorstw zatrudnia kapelanów. Pomagają w rozwiązywaniu nie tylko duchowych problemów pracowników. Atmosfera w pracy się poprawia, a firmy odnotowują lepsze wyniki finansowe.

Kapelan w zakładzie

Obecność kapelana w zakładzie pracy jest coraz powszechniejsza i na amerykańskim rynku nikogo już nie dziwi. Coca-Cola Bottling najpierw przetestowała program wprowadzenia ich do przedsiębiorstwa. Odnotowała wzrost produkcji, lepszą jakość, większy zysk, a także ustabilizowanie pracy załogi. Ale były też konkretne efekty w wymiarze ludzkim: dwie osoby odciągnięto od zamiaru popełnienia samobójstwa, uratowano kilka rozpadających się małżeństw, kilkakrotnie udzielono pomocy w rozwiązaniu problemów finansowych oraz w wychowaniu dzieci. Co zaskoczyło: pracownicy deklarowali nawet chęć zmniejszenia swoich dodatkowych świadczeń, byleby zostawić w zakładzie kapelana. Obecnie firma zatrudnia 25 kapelanów w 58 zakładach. Ocenia się, że w tym kraju zatrudniono już ponad 5 tys. kapelanów. W ogromnej większości są to duchowni protestanccy, ewangelicy. Zatrudniani są albo bezpośrednio przez przedsiębiorstwa, albo za pośrednictwem agencji kapelanów. Pracują w pełnym wymiarze lub kilka godzin dziennie. Uważa się, że od pięciu, dziesięciu lat znacząco rośnie zainteresowanie religią na rynku pracy.

Zwieranie szeregów

[...]
Po II wojnie światowej część amerykańskich przedsiębiorców otworzyło drzwi dla byłych kapelanów wojskowych. Pomagali pracownikom w rozwiązywaniu problemów alkoholowych, dramatów życia rodzinnego i nadmiernego stresu w pracy. Teraz są oni obecni w firmach rodzinnych i państwowych, zatrudniających kilku lub kilka tysięcy pracowników; także w potężnych korporacjach z listy Fortune. Zarobki są zadowalające, a w połączeniu z wymiernymi efektami pracy atrakcyjne. Agencje kapelanów przypuszczają, że zapotrzebowanie na ich pracę na amerykańskim rynku wzrośnie i w najbliższych latach odnotują dalszy wzrost dochodów.
[...]
Znaczącą postacią był np. John Tyson - szef potężnego koncernu Tyson Foods, który jest największym dostawcą żywności na terenie USA. Zatrudnia 127 kapelanów w 76 zakładach pracy. Kapelana zatrudniła, mimo kłopotów ekonomicznych, American LubeFast (70 sklepów, 500 pracowników). Skończyły się jej trudności finansowe. Zmniejszyły się kradzieże w miejscu pracy. - Zmieniło się serce i duch naszej firmy - powiedział po jakimś czasie jej szef.
Kapelani pracują również w: Pilgrim's Pride (drugi największy producent kurczaków w USA), McKibbon Hotel Properties (kształci pracowników sieci hotelowych), McKinney Aerospace (centrum usługowe dla lotnictwa biznesowego i samolotów prywatnych), McLane Pacific (centrum dystrybucji hurtowej). Wszystkie te przedsiębiorstwa odnotowują korzystniejsze wyniki ekonomiczne i polepszenie ducha prac.

Stanisław Klimaszewski

Niedziela, 4.12.2005

Zobacz także: