Czechy to nie prowincja UE
Odpierając zarzuty o niewywieszenie na zamku na Hradczanach flagi Unii Europejskiej, prezydent Czech Vaclav Klaus stwierdził, że Czechy nie są jej prowincją. - Jestem przekonany, że jesteśmy Republiką Czeską, a nie prowincją Unii Europejskiej - powiedział Klaus w wyemitowanym w niedzielę wieczorem programie telewizji Prima.
Podczas wizyty unijnego dyplomaty na Hradczanach, gdzie znajduje się oficjalna rezydencja czeskiego prezydenta, nad zamkiem powiewała jedynie flaga Czech. Dwaj czescy przedstawiciele świata sztuki - piosenkarz Michael Kocab i architekt Borzek Szipek - chcieli ustrzec unijnego gościa przed afrontem i udali się w tym celu w czwartek na Hradczany. Jednak strażnicy im to uniemożliwili.
Inicjatywę Kocaba i Szipka Klaus skwitował krótko: - Ich wyczynom brak godności. Nazajutrz po pobycie w Pradze szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barrosa czeski prezydent oznajmił: - Dla mnie flaga czeska jest dominująca, nie do zastąpienia i nie powinna być zasłonięta przez żadną inną flagę.
KWM, PAP

Nasz Dziennik, 22.11.2005

Zobacz także: