Rosja chce kontrolować "ekspansję religijną"
Władze Rosji zamierzają wzmocnić kontrolę nad wspólnotami religijnymi i zwalczać "ekspansję religijną z zagranicy" - napisał dziennik "Wiedomosti". Jego zdaniem, ministerstwo sprawiedliwości opracowało propozycje mające na celu "zaostrzenie procedury przyznawania wiz misjonarzom i uproszczenie procedury delegalizacji organizacji religijnych".
Według gazety, zamiary te były przedstawione już w październiku na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Rosji. Rzecznik prasowy ministerstwa sprawiedliwości oświadczył, że chodzi o "tajny raport", zawierający środki "zmierzające do udoskonalenia niektórych procedur, zwłaszcza przyznawania wiz". Wyraził jednocześnie zdumienie, że treść raportu przedostała się do mediów.
Zdaniem "Wiedomosti", dokument krytykuje "zagraniczną ekspansję religijną" w Rosji, gdzie w ciągu ostatnich 10 lat liczba związków religijnych wzrosła z 20 do 69. Ministerstwo sprawiedliwości chciałoby też uzyskać prawo delegalizacji wspólnoty religijnej w sytuacji, gdy jej członkowie byliby skazani za "czyny ekstremistyczne" dwukrotnie w ciągu roku. Każde wyznanie mogłoby także mieć tylko jedną strukturę administracyjną, podczas gdy np. muzułmanie dysponują obecnie 40 "centrami duchowymi".
"Ogólną aprobatę" dla proponowanych przepisów wyraził przedstawiciel kościoła prawosławnego. - Nie możemy akceptować tego, że siły ekstremistyczne kryją się za sloganami religijnymi - tłumaczył w moskiewskim radiu "Echo" Michaił Dudko, odpowiedzialny w Patriarchacie Moskiewskim za współpracę Cerkwi ze społeczeństwem.
WP, KAI

Nasz Dziennik, 15.11.2005

Zobacz także: