W Azji prześladują chrześcijan
Raport o prześladowaniach chrześcijan w Indiach opublikowała katolicka organizacja świecka działająca w tym kraju. Do wystąpień antychrześcijańskich dochodzi także w sąsiednim Pakistanie, gdzie podpalono m.in. kościoły, klasztor i szkoły katolickie, a nawet prywatne domy.
Tylko w tym roku w Indiach odnotowano 200 aktów nietolerancji wymierzonych w chrześcijan mieszkających w tym kraju. Specjalny raport na ten temat opracowała zrzeszająca 16 mln ludzi świeckich Unia Katolików Indyjskich. Swój raport przekazała ona premierowi Manmohanowi Singhowi, apelując w nim o położenie kresu przemocy wobec chrześcijan i ukrócenie ataków na należące do nich świątynie.
Do fali ataków antychrześcijańskich doszło także w minioną sobotę w sąsiednim Pakistanie. W miejscowości Sangla Hill w stanie Punjiab około 2 tysięcy muzułmanów podpaliło trzy kościoły, klasztor, dwie szkoły katolickie, dom pastora protestanckiego oraz kilkadziesiąt domów chrześcijan. W obawie przed kolejnymi atakami co najmniej 450 chrześcijan uciekło z miasta - poinformowało Radio Watykańskie. Ataki zostały starannie zaplanowane i zorganizowane. Według świadków, muzułmanie zostali przywiezieni na miejsce zajścia autobusami i byli podżegani do przemocy - stwierdził ks. abp Lawrance Saldana. Ordynariusz Lahauru wezwał rząd do położenia kresu prześladowaniu mniejszości religijnych. Świadkowie zeznali, że ataki odbyły się za cichym przyzwoleniem policji, która biernie przyglądała się całemu zajściu.
Muzułmanie twierdzą, że przyczyną ataku był akt bluźnierstwa, którego miał się dopuścić jeden z miejscowych chrześcijan, paląc kilka egzemplarzy Koranu. Wszystko wskazuje na to, że oskarżenia są fałszywe.
PS, RW

Nasz Dziennik, 15.11.2005

Zobacz także: