Katolik jest ograniczony
"Jestem katolikiem, ale uważam, że o aborcji powinny decydować same kobiety" - napisał oburzony moim "fundamentalizmem" czytelnik. "Jestem katolikiem, ale nie podzielam opinii Kościoła w sprawie antykoncepcji" - awanturował się inny. Jeszcze inny "jest katolikiem", ale uważa, że "homoseksualiści mają prawo do jakiejś formy legalizacji swoich związków". I tak dalej.
Ci "katolicy-ale" to taka sekta, szczególnie zawzięta na katolicyzm. Jej członkowie dla niepoznaki upierają się, że należą do Kościoła, ale im z tego powodu bardzo przykro. "Katolik-ale" wstydzi się za naukę Kościoła, bo mu nie pasuje do współczesnych standardów. Za katolików (tych bez "ale") świeci oczami, co jest zrozumiałe, bo przecież jest światły.
[...] Tymczasem gdy idzie o przynależność do Kościoła, wielu wydaje się, że z jego zasad wolno sobie wybierać to, co się podoba, a co do reszty "nie podzielać opinii".
Kościół ogranicza swoich wiernych, to fakt. Tak jak dzban ogranicza znajdującą się w nim wodę. Płyn ma przecież naturalną tendencję do napierania na ścianki naczynia i wyciekania, gdy tylko ma którędy. Dzban jednak nadaje wodzie określony kształt i chroni ją przed rozlaniem się. Woda, której jednak uda się uwolnić, wsiąknie w ziemię, wyparuje albo znowu zostanie ograniczona - tym razem jako brudna kałuża. To, co po niej zostanie (jeśli coś w ogóle zostanie) będzie mogło powiedzieć: "Jestem wodą, ale..."


Gość Niedzielny, 17.07.2005

Zobacz także: