Prawica blokuje gejów
Skrajnie prawicowe Stowarzyszenie Kultury Chrześcijańskiej im. ks. Piotra Skargi rozpoczęło kampanię przeciw Marszowi Tolerancji, który planowany jest za miesiąc w Krakowie. Podczas ubiegłorocznej manifestacji na uczestniczących w niej homoseksualistów poleciały kamienie.
Stowarzyszenie słynie z propagandowych akcji skierowanych przeciwko gejom i lesbijkom. W ubiegłym roku jego członkowie zasypali skrzynki pocztowe mieszkańców stolicy ulotkami atakującymi organizatorów warszawskiej Parady Równości. Do ulotek dołączony był gotowy list protestacyjny, adresowany do prezydenta miasta Lecha Kaczyńskiego. Akcja przyniosła skutek, m.in. dzięki niej Kaczyński zabronił organizacji parady. Dzięki podobnej "metodzie korespondencyjnej" Stowarzyszenie zebrało ostatnio 87 tys. podpisów przeciwko legalizacji związków homoseksualnych.
Najnowsza ulotka Stowarzyszenia jest apelem do prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego. Za ubiegłoroczne zadymy wywołane przez prawicowe bojówki autorzy listu winią gejów i Majchrowskiego. "Wszyscy mają w pamięci niechlubną prowokację ze strony organizacji homoseksualnych 7 maja 2004 r., która na skutek zlekceważenia przez Pana tysięcy protestów zakończyła się zamieszkami" - czytamy w ulotce. W jej dalszej części znalazło się stwierdzenie o "promowaniu dewiacji i demoralizujących zachowań". Od anonimowego członka Stowarzyszenia udało nam się wydobyć tylko jedno zdanie: - Nie rozmawiamy z "TRYBUNĄ"! Bardziej rozmowny był Radosław Parda, prezes Młodzieży Wszechpolskiej, która również brała udział w ubiegłorocznych protestach antygejowskich. - To nie my rzucaliśmy wtedy kamieniami. Nie ma na to żadnych dowodów - zastrzega. - Główne skrzypce gra w Krakowie Stowarzyszenie Piotra Skargi, ale i my nie wykluczamy w tym roku pikiet - dodaje. Zdaniem Pardy, dobrym pomysłem jest zarejestrowanie na trasie Marszu Tolerancji własnej kontrdemonstracji. Dzięki takiemu wybiegowi ze strony wszechpolaków, Kaczyński miał pretekst, by nie zgodzić się na paradę w stolicy. Brak zgody uzasadnił obawami, że mogłoby dojść do starć między uczestnikami marszu i kontrdemonstracji.
Prezydent Krakowa jeszcze nie wydał oficjalnego komunikatu w sprawie marszu gejów i lesbijek. - Jest na to jeszcze za wcześnie. Prezydent zajmie się tym w odpowiednim czasie - usłyszeliśmy od Marcina Helbina, rzecznika Majchrowskiego.
Robert Biedroń, szef Kampanii Przeciw Homofobii, jest jednak dobrej myśli. - Liczę, że prezydent, tak jak w ubiegłym roku, zgodzi się na nasz festiwal - mówi. Bierze pod uwagę to, że tegoroczny Marsz również może zostać zaatakowany przez prawicowców. - Mamy jednak przyrzeczenie policji, która zrobi wszystko, by wydarzenia, takie jak ubiegłoroczne, nie powtórzyły się - stwierdza Biedroń.
Podkreśla, że celem marszu nie jest "promocja dewiacji". - Promować można kurczaki w supermarkecie. My chcemy wywołać dyskusję na temat obecności gejów i lesbijek w społeczeństwie. Rozmawiać o tym, czy mogą oni na ulicy trzymać się za ręce, manifestować swoją orientację, nie narażając się na dyskryminację. Agresja wobec osób homoseksualnych jest dziś ogromna. Jest lepiej niż kilka lat temu, ale wciąż musimy się ukrywać. To wielki problem w naszym kraju - mówi Biedroń. W Marszu Tolerancji, oprócz gejów i lesbijek, wezmą udział również przedstawiciele mniejszości narodowych, feministki i wszyscy, którym bliska jest idea równości.


Trybuna, 25.03.2005

Zobacz także: