We Francji ubywa zwolenników uniokonstytucji. Szansa na odrzucenie
Większość Francuzów opowiada się przeciwko ratyfikacji konstytucji Unii Europejskiej. Według opublikowanego w piątek przez dziennik "Le Parisien" sondażu, 51 proc. dorosłych Francuzów wyraziło sprzeciw wobec przyjęcia Traktatu Ustanawiającego Konstytucję dla Europy. Za konstytucją opowiedziało się 49 proc. ankietowanych.
Wyniki sondażu to kolejny dowód na to, że przeciwnicy konstytucji mogą wygrać - powiedział "Naszemu Dziennikowi" lider Ruchu na Rzecz Francji Philippe de Villiers. Francuski poseł do europarlamentu z grupy Niepodległość i Demokracja jest przekonany, że tylko głosując przeciwko uniokonstytucji, można ocalić Europę. Referendum w sprawie konstytucji UE ma się odbyć we Francji 29 maja.
W opinii czołowych francuskich polityków, należy dość ostrożnie podchodzić do wyniku tego sondażu. Zwolennik konstytucji, Nicolas Sarkozy, uważa, że wynik ten świadczy o potrzebie wyjaśnienia opinii publicznej znaczenia majowego referendum. Z kolei przeciwnik uniokonstytucji, były socjalistyczny premier Laurent Fabius stwierdził, że nie można jeszcze dokonywać zdecydowanych analiz. Niemniej jednak sondaże przeprowadzane nad Sekwaną od początku tego roku wykazują systematyczny spadek poparcia dla konstytucji. Jeszcze 5 marca za jej przyjęciem było 58 proc. Francuzów, podczas gdy tydzień później popierało ją już tylko 56 proc. ankietowanych.
Piątkowy sondaż odbył się po tygodniu masowych protestów i manifestacji. Ostatnie dane statystyczne wykazują pogarszanie się warunków życia nad Sekwaną. W piątek środki masowego przekazu podały informację o bardzo szybkim wzroście (9 proc. w roku ubiegłym) liczby osób otrzymujących z budżetu państwa najniższy zasiłek socjalny wypłacany tym, którzy nie mają prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Jednocześnie bezrobocie osiągnęło 10-procentowy poziom.


Nasz Dziennik, 19-20.03.2005

Zobacz także: