Nie czytajcie! Nie kupujcie!
O nieczytanie, i niekupowanie "Kodu Leonarda da Vinci" Dana Browna - zaapelował ks. kard. Tarcisio Bertone. Arcybiskup Genui i były sekretarz watykańskiej Kongregacji Nauki Wiary w serii wywiadów dla różnych mediów zwracał uwagę, że ta powieść to archetyp "antykatolickich uprzedzeń", pełna "wulgarnych kłamstw i manipulacji" na temat historii Kościoła, a szczególnie roli Jezusa. W środę wieczorem w Genui ksiądz kardynał zorganizował sympozjum na temat książki Browna.
Ksiądz kardynał Tarcisio Bertone zwrócił uwagę na groźne zjawisko, jakim jest popularność powieści Dana Browna wśród młodzieży. - Myślę, że najgroźniejszym uwarunkowaniem jest opinia, iż nie można być nowoczesnym młodym człowiekiem, jeżeli nie przeczytało się "Kodu Leonarda da Vinci". Taki stereotyp krąży w szkołach, że należy przeczytać tę książkę, aby zrozumieć dynamikę historii i wszystkie manipulacje, jakich Kościół miał się dopuścić w ciągu wieków. To bolesne i straszne zarazem - oświadczył arcybiskup Genui w Radiu Watykańskim. Kardynał Bertone, który przez lata był bliskim współpracownikiem ks. kard. Josepha Ratzingera, zwrócił uwagę na najjaskrawsze błędy, jakie znalazły się w książce amerykańskiego pisarza. Wskazał np. na coś tak fałszywego, jak twierdzenie, że w Ewangeliach dyskryminowane są kobiety. - Jak wiemy, dominującą postacią Ewangelii jest Matka Boża, postać kobieca par excellance, matka Jezusa. Z kolei grupa kobiet występujących w Nowym Testamencie jest niemal tak samo reprezentowana, jak apostołowie - zauważył ks. kard. Bertone. Jeszcze poważniejszą mistyfikacją jest "negacja śmierci i zmartwychwstania Jezusa". - Opis męki Chrystusa należy do najdokładniejszych w Ewangelii, co sprawiło, że przy okazji "Pasji" Mela Gibsona dziennikarze mówili nawet o "horrorze fundamentalistycznym". To nie "horror fundamentalistyczny", lecz werystyczny opis, który zgodny jest z Ewangelią. Tak więc śmierć Jezusa jest udowodniona w sposób niepodważalny, podobnie jak Jego zmartwychwstanie. Książka pełna jest sfabrykowanych kłamstw - podkreślił włoski kardynał w watykańskiej rozgłośni.
W środę wieczorem ks. kard. Bertone zwołał w swoim genueńskim biurze specjalną konferencję na temat powieści Browna. - Jestem naprawdę zszokowany, że książka oparta na tak wielu błędach i licznych kłamstwach mogła osiągnąć taki sukces - stwierdził ksiądz kardynał. - Jeżeli wyszłaby podobna książka pełna kłamstw o Buddzie, Mahomecie czy (...) historii holokaustu, ciekawe, co by się stało - dodał.
W czasie sympozjum w Genui jednym z prelegentów był prof. Massimo Introvigne, założyciel i dyrektor turyńskiego ośrodka CESNUR, zajmującego się zjawiskiem nowych religii. Zauważył on, że zapewnienie Dana Browna, iż opiera się w swej książce na "pergaminach" znalezionych w 1975 roku w Bibliotece Narodowej w Paryżu, jest jawnym nadużyciem, ponieważ autorzy tego fałszerstwa już dawno się do niego przyznali, o czym wiedzą wszyscy szanujący się historycy.
Z kolei prałat Opus Dei ks. bp Javier Echevarria wyznał w wywiadzie dla jednej z włoskich stacji telewizyjnych, że modli się codziennie za Dana Browna, autora powieści "Kod Leonarda da Vinci", w którym ruch założony przez św. Josemarię Escrivę de Balaguera przedstawiony został jako tajna sekta, gotowa na wszystko. Jednocześnie ujawnił on, że oczerniająca Opus Dei książka przynosi odwrotne od zamierzonych skutki, ponieważ rosną szeregi jego sympatyków.


Nasz Dziennik, 18.03.2005

Zobacz także: